1999 Depremi'nin sorumluları ceza aldı mı? - ÖZEL

1999 yılında meydana gelen Gölcük Depremi'nin anısı hala taze. On binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği depremin sorumlularına ne oldu?

Gül Gündüz - Halk TV

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999 Depremi hafızalarda tazeliğini korumaya devam ediyor. Resmi rakamlara göre depremde vefat sayısı 17 bini aşarken, 23 binden fazla kişi yaralandı. Depremde yüz binden fazla insan evsiz kaldı. 

Sorumluların yargı önünde hesap verip vermediği ise bugün bile tartışma konusu. Üzerinden 21 yıl geçen depremden sonra açılan davalar ve sonuçları bu konuda olumlu şeyler söylemeye engel. 

36 kişinin öldüğü Düzce Ersoy Apartmanı'nın davası zaman aşımına uğradı. 11 kişinin hayatını kaybettiği Düzce Ömür Hastanesi'nin davası'nın da kaderi aynı oldu. Yalova Ceylankent sitesinde 98 kişi hayatını kaybederken, 2 sanığa verilen hapis cezaları ertelendi. 58 kişinin öldüğü Kocaeli Ubay Apartmanı'nın davasında suçlu bulunan müteahhit hakkında verilen ceza ertelendi. 316 kişinin öldüğü Yüksel Sitesi için açılan davada çeşitli cezalar alan 5 sanığın cezaları ertelendi. Depremdeki yıkımın simge sorumlularından Veli Göçer'in oğlu Can Göçer ve ortağı Zafer Çoşkun yakalanamadığı için haklarındaki dava zaman aşımına uğradı.

Sakarya'da açılan 695 davadan yalnızca 5 kişiye ceza çıkarken, Kocaeli'de 600 davada 12 kişi 10'ar ay hapis cezası aldı. Hapis cezası alanlardan sadece 6'sının cezası infaz edildi. Yalova'da açılan 173 davanın tamamına yakını sonuçlandı. Ceza aldığı bilinen tek isim 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen Veli Göçer oldu. Düzce'de açılan 220 davada ise hiç kimse cezaevine girmedi.

Avukat Ayşegül Şenol Can, davaların çok uzun zaman aldığını vurguladı. Bir kısım yasa değişikliklerinin de olduğunu ama hiçbirinde etkin cezaların yer almadığını vurgulayan Şenol, 1999 Depremi'nin gerçek sorumlularını şöyle sıraladı:

Yerleşime uygun olmayan yerleri yerleşime açanlar, usulüne uygun olmayan plan tadilatı yapanlar, malzemeden çalanlar.

İzmir Depremi'nin sorumluları ne olacak?

Avukat Engin Cinmen ise Yalova davalarını işaret etti. Cinmen, "Yalova davalarında gördüğümüz üzere çok uzun sürelere yayıldı. Başvuruların sonuçları yalova özelinde yargılamalar halen sürüyor 20 yılı aşkın bir süreye yayılmış durumda. Daha önceki depremlerde olduğu gibi, açılacak olan davalarla ilgili bir kere bunların yargı ve harçtan muaf tutulması gerekir.  Özellikle teknik uygulama sorumluların ve bu teknik uygulama sorumluları denetlemesi gereken belediye görevlilerinin de göz önünde bulundurularak açılması gerekir" diye konuştu.

İzmir'de etkili olan 6.9 büyüklüğündeki depremde şimdiye kadar 9 kişi gözaltına alındı. Peki sorumluluğu bulunan kamu görevlileri de yargılamaya dahil edilecek mi? Gözler yargı sürecinde.

Etiketler :