15 Temmuz'da 'İncirlik' uyarısıyla kilit rol oynamıştı

15 Temmuz'da 'İncirlik' uyarısıyla kilit rol oynamıştı

15 Temmuz gecesi yaptığı "İncirlik Üssü" uyarısı ile önemli bir oynayan Korgeneral Osman Erbaş, bu yıl orgeneralliğe terfi edecek komutanlar arasındaydı.

Haber: Ferit Demir
Korgeneral Osman Erbaş, 8. Kolordu Komutanlığı'nda yaklaşık 5 yıldır görev yapıyordu. Bölge halkı tarafından çok seviliyordu. Her hafta bölge illerini geziyordu. Özellikle Tunceli'ye Bingöl'e Bitlis'e ve sorumluluk bölgesindeki diğer illere gidiyordu. Bölge halkı ile çok iyi ilişkiler kurmuştu. Vatandaşlara karşı sıcak davranışlarıyla herkes tarafından tanınıyordu.  Korgeneral Erbaş'ın görev süresi geçtiğimiz yıl uzatılmıştı. Korgeneral Erbaş bu yıl orgeneralliğe terfi edecek komutanlar arasındaydı. 

15 TEMMUZ GECESİ İNCİRLİK ÜSSÜ UYARISI YAPMIŞTI

Erbaş tümgeneral rütbesiyle 2016 yılında 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı olarak görev yapıyordu.

Korgeneral Osman Erbaş, 15 Temmuz gecesi Adana Valisi Mahmut Demirtaş'a " "Bizim birliğimizden bir olay beklemeyin, İncirlik Üssü’ne bakın. Gerekirse İl Emniyet Müdürü’nü o bölgeye sevk edin ve ana kapıları araçlarla kapattırın." diyerek önemli bir rol oynamıştı

"TÜRK ASKERİ VATANDAŞINA KURŞUN SIKMAZ"

Erbaş tümgeneral rütbesiyle 2016 yılında 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı olarak görev yapıyordu.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan polis Aytekin Kuru ve Sevda Güngör ile Piyade Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine için Adana’da Sabancı Merkez Camii’ndeki cenaze törenine katılan Osman Erbaş, “Türk askeri katil olmaz. Katil Türk askeri değildir. Onlar Türk askeri değil katiller” diyerek bağırmıştı. Şehit ailelerine sarılıp “Ağlamayın” diyerek teselli eden Erbaş, “Türk askeri vatandaşını öldürmez vatandaşına kurşun sıkmaz” demişti. Erbaş’ın, 3 şehidin ailesine sarılıp teselli etmesi sırasında duygulu anlar yaşanmıştı.