"12 Eylül'ün en büyük destekçisi Almanya'ydı" - ÖZEL

Almanya Dışişleri Bakanlığı arşivlerinde ve Doğu Alman Stasi arşivlerinde çalışan Doç. Dr. Behlül Özkan, Halk TV’de Can Coşkun ile Gündem Özel’in konuğu oldu. Özkan, 12 Eylül darbesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

12 Eylül darbesinin ardındaki dış güç denilince akıllara direkt ABD ve dönemin ABD Başkanı Carter’ın “Bizim çocuklar yaptı” sözlerinin geldiğini söyleyen Özkan, “Ancak Benim ulaştığım arşiv bilgileri, darbenin en büyük destekçisinin Batı Almanya olduğu yönünde” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı'ndan Almanya Başbakanı'na 'devir teslim'

ABD Başkanı Carter ile Almanya Başbakanı Helmut Schmidt’in 1979 yılının ocak ayında bir araya geldiğini söyleyen Özkan, Alman arşivlerinde yer alan konuşmada; Carter’ın Schmidt’e “Türkiye’nin bu zamana kadarki ekonomik ve askeri anlamda sorumluluğu bizdeydi. Bunu artık siz devralacaksınız” ifadelerinin geçtiğini belirtti.

Almanların aklındaki üç senaryo

1970’li yıllarda Türkiye’ye ciddi bir Alman sermayesinin girdiğini belirten Özkan, Almanların Türkiye’deki sendikal, sol ve İslamcı hareketlerle ilgili ciddi bir çalışma yaptığını ifade etti. Bu dönemde yapılan yatırımların ülkenin siyasi çalkantısı sonucunda ekonominin çökme tehlikesine karşı karşılığını vermeyeceğini düşünen Almanların kafasında üç senaryo olduğunu söyleyen Özkan, “Türkiye siyasi olarak kırılgan bir ülke ve iç savaşa gidebilir, İran’daki gibi bir devrim olabilir veya Sovyetler Birliği Afganistan’daki gibi müdahale edebilir düşünceleri bulunuyordu” diye konuştu.

24 Ocak Kararları ve 12 Eylül darbesi

24 Ocak Kararları ile 12 Eylül darbesi arasında Alman büyükelçisi ve diplomatlarının Kenan Evren ve Haydar Saltık ile görüştüğünü belirten Özkan, “Hep şu zemini yokluyorlar; Ordu Türkiye’de darbe yaparsa bu Türkiye’yi siyasi anlamda daha stabil bir zemine çekip yatırdığımız borcu ve kredileri geri alabilir miyiz? Arşivlerde şunu görüyoruz ki, Almanların akıllarında Türkiye’de darbe olursa ülkenin daha stabil bir yer hâline geleceği düşüncesi var” ifadelerini kullandı.

Darbe sonrası ilk ziyaretler

Darbe sonrası askeri rejimi ilk ziyaret edenlerden birinin de Alman Dışişleri Bakanı Genscher olduğunu vurgulayan Özkan, “12 Eylül’de askeri rejimin iş başına gelmesiyle en yakın ilişkide olduğu ülke, sanıldığının aksine ABD değil, Almanya’dır” diye konuştu.

Programın ilgili bölümünün tamamını izlemek için tıklayın