Fırsatçıya ceza için iktidar medyası beklendi

Fırsatçıya ceza için iktidar medyası beklendi

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat artışı yapan firmaları inceledi. İnceleme sonucunda 375 firmaya toplamda 12 milyon lira ceza verildiği açıklandı.

Ticaret Bakanlığı 19-20 Ocak tarihlerinde Türkiye genelinde fahiş fiyat denetimi yaptı. Denetimler kapsamında 562 işletmede 9 bin 870 ürünün fiyatları incelendi. Bakanlık, son dönemde yurttaşların fahiş fiyat artışına dönük şikâyetlerinin yoğunlaşması üzerine başta gıda ve temel tüketim maddeleri olmak üzere saha denetimlerini artırdıklarını duyurdu.

Özellikle son günlerin zam şampiyonu ayçiçek yağı, yumurta, tavuk ve bebek mamalarında denetimler sıklaştırıldı. Bakanlık; üretici, ithalatçı, tedarikçi ve marketlerden konuya ilişkin savunma istedi. Son değerlendirmelerin ardından, haksız fiyat artışına sebebiyet verdiği tespit edilen ilgililer hakkında gerekli yaptırımların uygulanacağı kaydedildi.

İktidar medyası sıkça hedef göstermişti

Vatandaşlar hayat pahalılığına isyan ediyor. Özellikle sokak röportajlarında birçok yurttaşın “Geçinemiyoruz, açız, gerçek enflasyon çok yüksek” sözleri her gün haber bültenlerinde ve sosyal medyada yer alıyordu.

İktidara yakın medya kuruluşları, geçtiğimiz günlerde bu durumu manşete çekmişti. Dövizin düşmesine rağmen, döviz yüksekliği gerekçe gösterilerek yapılan zamların geri alınmadığını belirterek topu üreticiye ve satıcıya atmışlardı.

ekran-resmi-2021-01-21-13-35-26.pngekran-resmi-2021-01-21-13-32-58.png

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz yıllarda soğan ve patatesin fahiş fiyat artışları sonrasında, “Soğan, patates fiyatında spekülasyona izin vermeyiz” diyerek soğan ve patates üreticilerini suçlamıştı.