İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Saraçhane'de halka seslendi

İkinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, İl Seçim Kurulu'nda mazbatasını aldı. Mazbatasını alan İmamoğlu Saraçhane'de görevi resmen devraldıktan sonra halka seslendi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Haziran 2019 10:04
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Saraçhane'de halka seslendi

İstanbul'un ikinci kez seçilen başkanı Ekrem İmamoğlu, İl Seçim Kurulu'nda mazbatasını aldı. İmamoğlu, mazbatasına almadan önce yaptığı açıklamada, "Bugünkü mazbatamda çoğunluğu kadın olar bir ekibin imzası ile teslim alacağım. Bu cinsiyet eşitliği adına değerli bir mesajdır. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

İmamoğlu “Şehrimize, milletimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul’umuz, hem Türkiye’mizin hem Avrupa’nın en büyük kenti. Elbette bu seçim sürecindeyken bütün İl Seçim Kurulu çalışanlarına, 39 ilçe seçim kurulu başkanlarına ve çalışanlarına, sandık kurulu üyelerine, tüm temsilcilere, sandıktan çıkan neticeyi milletimizin iradesinin tecelli etmesini sağlayan demokrasi neferlerine teşekkür ediyorum” dedi.

[Haber görseli]

Mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane'deki İBB binasına giden olan İmamoğlu, burada görevi vekaleten yürüten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan görevi devraldı.

YENİKAPI'DA "MAZBATAYI VER" SESLERİ

Binlerce İstanbullu İmamoğlu'nu karşılama için Saraçhane'ye gitti. Marmaray'ı kullanan İstanbullular "Mazbatayı ver" sloganları attı.

NAZAN ÖNCEL'İN "KİMLER GELMİŞ" ŞARKISIYLA KARŞILANDI

Belediye çalışanları mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu’nu Nazan Öncel’in “Kimler gelmiş” şarkısıyla karşılandı.

İMAMOĞLU SARAÇHANE’DE

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki İl Seçim Kurulu’na gelerek mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu, görevi devralmak üzere Saraçhane’deki İBB binasında geldi.

GÖREVİ DEVRALDI

23 Haziran'da rekor farkla İBB Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu, İBB'de geçici olarak başkanlık görevini yürüten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan görevi devraldı.

KALDIRILAN ATATÜRK TABLOSUNU YENİDEN YERLEŞTİRDİ

Başkan İmamoğlu, ilk mazbatası elinden alındıktan sonra indirilen Atatürk tablosunu kendi elleriyle yeniden yerleştirdi.

e3160cdf-4595-4f40-9039-9ef2aad88e43.jpg

İŞTE EKREM İMAMOĞLU'NUN SARAÇHANE ÖNÜNDEKİ KONUŞMASINDAN SATIRBAŞLARI

 - 31 Mart'ta birileri saati durdurmak istedi ancak o saati millet çalıştırdı. Milletin iradesini hiçbir güç geri çeviremez.

- İstanbullu, demokrasiye sıkıntı vermek isteyen bir avuç insana öyle bir ders verdi ki, 'Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi' dedi.

- İstanbullu dedi ki, 'Benim adalet duygularımla oynayamazsınız'. İstanbullu dedi ki 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'.

- İstanbullu, demokrasiye olan bağlılığını tescilledi. Türkiye herhangi bir Ortadoğu ülkesi değildir, damarlarına kadar demokrasiye inanmıştır. 

- Sadece bize oy verenler değil, bütün İstanbulluların en barışçıl duygularla sandığa gitmesi bakımından çok değerli. Bu yüzden ben bu şehrin 16 milyon insanına teşekkür ediyorum.

- Hep beraber, demokrasiyi hiçe sayanları milletçe yok saydık, yok hükmündedir o bir avuç insan.

- Bu şehirde, 16 milyon insanımıza eşit olduğumuzu gösterdik. Zengini fakiri, Türk Kürt, herkes eşit. Sünnisi Alevisi, Hristiyanı, Musevisi, birlikte mutlu olacağız, mutluluk yaşatacağız. Bütün hemşehrilerimi 16 milyon vatansever olarak bu devlet için her zaman hizmeti en önemli karakter biliriz. 

- İttifak partilerimize teşekkür ediyorum. Evladı olduğum, beni yetiştiren ve bu güne getiren Cumhuriyet Halk Partisi'ne teşekkür ediyorum. Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. İttifak Partimiz İYİ Parti'ye çok teşekkür ediyorum. Saygıdeğer Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'e teşekkür ediyorum.

- Paritlerimizin tüm çalışanlarına, emekçilerine, her iki il başkanıma, ilçe başkanlıklarına, kadın ve gençlik kollarına, milletvekillerine, PM üyelerine, Genel Başkan yardımcılarına çok ama çok teşekkür ediyorum.

- Çok kıymetli oylarını alsak da almasak da eşit vatandaşlar olarak hepsine gururla hizmet sunacağım. Bize destek olan HDP'ye de teşekkür ediyorum.

- Seçim sürecinde adaylığını sürdüren Vatan Partisi adayına da teşekkür ediyorum. Her zaman demokrat duruşuyla sürece katkıda bulunan Saadet Partisi'ne teşekkür ediyorum.

- Bu şehrin çocuklarına ve gençlerine de teşekkür ediyorum. Bugüne kadar yanımızda olan sanatçılara teşekkür ediyorum.

- Kişiye, partiye değil, 16 milyon insan için çalışacağım. Her Büyükşehir Belediye çalışanının yeri başımın üstü. Ancak başka öncelikleri varsa, belediyede başka işler peşinde koşuyorsa benim onunla işim olmaz. 

- Yere çöp atmayacağız, atanları uyaracağız. İstanbul'u temiz tutacağız.

- Seçimin kazananı İstanbul halkıdır. Siyasette kirli dili sileceğiz, partizanlığı bu binalardan söküp atacağız. Artık liyakat var, adalet var.

- Bizi yalnız bırakmayın, bizi eleştirin. Bizim arkamızdan başka işler çeviren varsa onlardan da bizi koruyun. Biz bu şehrin insanları hizmet bekliyor. Ne dedik, kişilere değil, partilere değil, İstanbul'a hizmet etmeye geliyoruz.

- Ben kendimi 16 milyon İstanbulluya, sizleri de Allah'a emanet ediyorum. Aşamayacağımız hiçbir engel yok, hepinizi çok seviyorum, her şey çok güzel olacak.