Uzmanlar, Varis Tedavisinin Ertelenmemesi İçin Uyarılarda Bulundu

Uzmanlar, Varis Tedavisinin Ertelenmemesi İçin Uyarılarda Bulundu
Varis şikayeti olanlar için en uygun zamanın yaz öncesi olduğunu belirten uzmanlar, kılcal damar varisi tedavisi için en uygun zamanın yaz öncesi olduğunu söyledi.Estetik International Sağlık Grubu doktorlarından Op. Dr. Mehmet...

Varis şikayeti olanlar için en uygun zamanın yaz öncesi olduğunu belirten uzmanlar, kılcal damar varisi tedavisi için en uygun zamanın yaz öncesi olduğunu söyledi.

Estetik International Sağlık Grubu doktorlarından Op. Dr. Mehmet Reis, kılcal damar varisi tedavisi için en uygun zamanın yaz öncesi olduğunu söyledi.

EN UYGUN ZAMAN YAZ ÖNCESİ

Varis şikayeti olanlar için en uygun zamanın yaz öncesi olduğunu belirten Estetik International Sağlık Grubu doktorlarından Op. Dr. Mehmet Reis, varis belirtilerinin çok iyi gözlemlenmesi ve tedavi yönteminin ona göre belirlenmesi gerektiğini söyledi. Kılcal damar varislerinin yok edilmesinin gelecekteki toplardamar varis sorununun önüne geçeceğini belirten Op. Dr. Reis, "Varis şikayeti olanlar için en uygun tedavi mevsimindeyiz. Havalar ısınmadan ve güneş ışığına maruz kalmadan varis tedavisine başlamak en etkili sonuçların alınmasını sağlar. Varisin ilerlemiş boyutlarında bacaklarda mavi veya mor renkte damarların şekilsiz bir biçimde toplanmış görünümünü gözlemleriz. Bunun yanı sıra bacaklarda oluşan varis; ağrı, karıncalanma, uyuşma ve yorgunluk gibi şikâyetlere de yol açmaktadır. Özellikle kılcal damar varis hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekir, çünkü bu ufak tefek gibi görülen estetik dışı görüntü derin toplardamar sorunlarına neden olabilirler. Vücudumuzdaki en küçük kan damarları olarak adlandırılan kılcal damarlar, atardamarla toplardamarları birleştirme özelliğine sahiptirler. Tek bir hücre tabakasından oluşan kılcal damar duvarlarında meydana gelen kalınlaşma veya dokularda oluşan iltihaplanmalar, kılcal damar hastalıkları olarak nitelendirilirler. Dolayısıyla kılcal damar varislerin yok edilmesi gelecekteki toplardamar varis sorununun önüne geçilmesini sağlayacaktır" dedi.

"VARİS TEDAVİSİNİ ERTELEMEYİN"

Varisler ağrılı, kalın ve çok çıkıntılıysa mutlaka kalp damar cerrahının görmesi gerektiğini dile getiren Op. Dr. Reis, bu aşamada cerrahi olarak müdahalenin yine kalp damar doktorları tarafından yapıldığını, ilerlememiş basit vakalarda ise Estetik International Sağlık Grubu kliniklerinden yardım alınabileceğini söyledi. Reis, "Estetik görünümü düzeltmek adına basit damar şikayetlerini Skleroterapi dediğimiz ilaçla damar yoluna enjeksiyon yapılarak ve aynı seansta NDYAG lazer ile kombin edilen bir tedavi uyguluyoruz. Ortalama haftada bir kez yapılır, seans sayısı şikayetin boyutuna göre kişiden kişiye değişir" dedi.

Skleroterepi işleminin damarların içerisine kurutucu ilaç enjekte edilerek gerçekleştirildiğini söyleyen Op. Dr. Mehmet Reis, "Damarlara doğrudan yapılan enjeksiyon ile amaçlanan toplardamarlarda bir reaksiyon oluşturmak ve tıkanmaya neden olmaktır. Damar duvarlarında iltihabi reaksiyon meydana getirilerek, varislerin birkaç hafta içerisinde ortadan kaldırılması hedeflenir. Skleroterapi tedavisinde kullanılan iğneler oldukça incedir ve bu sebeple işlem esnasında fazla acı duyulmaz. İşlem sonrasında enjeksiyon yapılan bölge bandajlanır. Tedavi sonrası kişi günlük rutin işlerini yapmaya devam edebilir" diye konuştu.

SİGARA ALIŞKANLIĞI BIRAKILMALI

30-60 dakika süren Skleroterapi yöntemi ile damarlara enjeksiyon işleminin tamamlanmasının ardından işlem yapılan bölgenin bandajlanarak hastanın dilediği gibi günlük aktivitelerine devam edebileceğini söyleyen Op. Dr. Mehmet Reis, Skleroterapi sonrası varis çorabı giyilmesi, hareket edilmesi ve cildin nemlendirilmesi gerektiğini, kılcal damar varislerinin tekrar etmemesi için sigara alışkanlığının bırakılmasını ve ayakta fazla durulmaması önerisinde bulundu.