TikTok'un zirvesindeki fenomen 21 yıldır vatandaşlık bekliyor

TikTok'un zirvesindeki fenomen 21 yıldır vatandaşlık bekliyor
TikTok'ta en fazla takipçiye sahip fenomen Senegalli Khaby Lame, 21 yıldır İtalya'da yaşamasına rağmen vatandaşlık alamadığını söyledi.

TikTok’ta yaklaşık 143 milyon takipçiyle zirveye yerleşen Senegalli sosyal medya fenomeni Khaby Lame, yakın zamanda verdiği bir röportaj ile yabancıların vatandaşlık haklarıyla ilgili tartışmaların gündeme gelmesine neden oldu.

TikTok'ta 143 milyona yakın takipçiyle platformun en çok takipçisine sahip sosyal medya fenomeni Senegalli Khaby Lame, yakın zamanda verdiği bir röportajda yabancıların vatandaşlık haklarına ilişkin konuştu.

22 yaşındaki Lame, La Repubblica gazetesine verdiği röportajda 21 yıldır İtalya’da yaşamasına ve eğitim almasına rağmen İtalya'nın katı vatandaşlık yasalarına takılarak vatandaşlık alamadığını söyledi.

Bir yaşındayken ailesiyle birlikte Senegal'den İtalya'ya taşınan ve 21 yıldır İtalya’da yaşayan Lame, röportajda vatandaşlık yasalarıyla ilgili şöyle konuştu:

“Bunca yıldır İtalyan kültüründe yaşamış ve büyümüş olan birinin hala vatandaşlık hakkına sahip olmaması adil değil. 20 yıldır İtalyan olmak için bekliyorum.”

Bu sözlerin ardından TikTok'tan yapılan açıklamada İtalya Meclisi Üyesi Carlo Sibilia, Twitter’dan Lame’e vatandaşlık başvurusunun kabul edildiğini, yakın zamanda yemin töreniyle İtalyan vatandaşlığı alabileceği paylaşıldı.

Lame, kendi sorununun dışında İtalya'da vatandaşlık yasalarına ilişkin düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

İtalya'daki mevcut yasalara göre İtalya'da doğan çocuklar ancak ebeveynlerden birinin İtalyan olması durumunda vatandaşlık alabiliyor.

Her iki ebeveyni de yabancı olan çocuklar, ancak 18 yaşını doldurduktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabiliyor, ancak bu başvuru sonrasındaki bekleme sürelerinin uzunluğu şikayetlere yol açıyor.