Suda Boğulmalara Dikkat!

Suda Boğulmalara Dikkat!
Yaz aylarında serinlemek için girilen sularda artan boğulma olayları konusunda uzmanlar uyarıyor.İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Nursun Üstünkarlı,...

Yaz aylarında serinlemek için girilen sularda artan boğulma olayları konusunda uzmanlar uyarıyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Nursun Üstünkarlı, yaz aylarında insanların serinlemek üzere deniz ve havuz gibi yerlere ilgisiyle birlikte boğulma olaylarının da arttığına dikkat çekti.

Üstünkarlı, bu bölgelerde yeterli sayıda cankurtaran eğitimi almış kişilerin olmamasının, yeterli yüzme eğitimi almadan, bilinçsizce yüzmeye çalışmanın boğularak ölüm oranını yükselttiğini kaydederek, “Suda boğulmanın ilk dakikalarında nefes borusunun kasılması sonucu suyun akciğerlere kaçışı engellenir. Ancak sonrasında gelişen bilinç kaybı nedeniyle soluk borusu gevşer ve akciğerlere su dolmasına müsaade eder. Bunun sonucu ölüme dek varmaktadır" dedi.

Kazazedenin sudan çıkarıldığında mutlaka kurulanması gerektiğini, bunun hastayı hipotermiye girmekten kurtaracağını aktaran Üstünkarlı, kazazedenin bilincini tam yitirmemesi durumunda kişinin akciğerlerinden suyu atmasına yardımcı olunması gerektiğini ifade etti. Üstünkarlı, “Eğer kazazede hırıltılı soluyorsa, dudak, kulak memesi ve tırnaklarda morarmalar varsa hastanın soluk borusu ve akciğerlerinden suyu atmasına yardımcı olunmalıdır. Eğer hastanızın tamamen bilinci kapalı, solumuyor ve nabzı atmıyorsa; ilk yardım eğitim sertifikası bulunan kişi Temel Yaşam Desteğine başlamalı. Ancak mutlaka 112 arınıp yardım istenmelidir" diye konuştu.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı'nda geleceğin paramediklerini eğittiklerini de belirten Üstünkarlı ilkyardım konusunda şu uyarıları yaptı,

“Kişi yardım için bağırır ve dengesiz hareketlerle yüzer ve su üstünde kalamaz. Hemen 112 aranmalı. Güvenli ve mümkün ise, kişiye ulaşmaya çalışılmalı. Kurtarıcı kendi güvenliğini sağlamalı ve tedbirli olmalı. Öncelikle suya girmek yerine ip, bot, can yeleği gibi yardımcı ekipman kullanılmalı. Eğer kişiyi yüzerek çıkarmak gerekiyorsa, kişi güçlü ve yeteneklerinin yeterli olduğundan emin olmalı. Can yeleği giyilmeli. Kurbanın arkasına sakin bir şekilde yaklaşılmalı, aksi takdirde kurbanın paniklemesi sonucu kurtarıcı da boğulabilir. Kurbanın koltuk altlarından, çene altından ve boyundan desteklenerek başı suyun dışına çıkarılmalı. İlk yardıma yetkili kişiler müdahale etmeli."