Şifa kaynağı olduğuna inanılıyordu, ölüme neden olabiliyor

Şifa kaynağı olduğuna inanılıyordu, ölüme neden olabiliyor

Kanser, astım gibi pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılan eşek sütünün ölümcül olabileceği ortaya çıktı.

Litresi 80 ile 100 lira arasında satılan eşek sütünün kanser, astım gibi pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar ise bu inancın doğru olmadığını gösterdi. Akdeniz Üniversitesi Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Usta, eşek sütünün sanılanın aksine zararlı olabileceğini şu sözlerle ifade etti.

"Bir kadın bu sütten içtiği için vücudu alerjik reaksiyon gösterdi. Ölümle sonuçlanacak kadar kötü bir duruma geldi. 25 yaşındaki bir kadın eşek sütü içtikten yalnızca 5 dakika sonra alerjik reaksiyonla karşılaşıp, ölümün kıyısına geldi. 2017 yılında British Association of Dermatologists dergisindeki makalede kadının gözlerinin şiştiği, vücudunun değişik noktalarında kızarıklar ve kabarcıklar oluştuğunun ele alındığı belirtilerek, eşek sütünün kadında yüksek alerjenik reaksiyona sebep olduğu bildirildi"

İstismar kaynağı

Eşeksütünün faydalı bile olsa bu kadar yüksek fiyatlara satılmasının doğru olmadığını belirten Usta, umut tacirliğine dikkat çekti. Eşek sütünün 'kansere iyi geliyor' denilerek fahiş fiyatlara satılmasını suistimal olarak niteleyen Usta, "Tıp zaten ilerlemiştir ve bu tür hastalıklara bilimsel olarak müdahale edilmektedir. Tüketicilerimiz, doktorlarına ve sağlık kuruluşlarına danışmadan bu tür ürünlere yönelmesin. Örneğin bazı ürünler için Türkiye ve dünyadaki sağlık kuruluşlarından 'sağlığa yararlı' olduğu konusunda belgeler alınmıştır ve fiyatları yüksektir. Bu ürünlerin tıbbi olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. Ancak bu ürünlerde böyle bir durum söz konusu değil" uyarısında bulundu.

Yaşam