Oyuncu Elit İşcan: Efecan Şenolsun davasında medya eksik bilgi verdi, cinsel saldırıyı gören tanıkların ifadesi de var

Efecan Şenolsun hakkında cinsel saldırı ve hakaret davası açan Elit İşcan, davanın 4. duruşmasıyla ilgili medyada yer alan haberlerin eksik olduğunu, cinsel saldırıyı doğrudan gören tanıkların ifadelerinin bu haberlerde yer almadığını açıkladı.

Oyuncu Elit İşcan, 'Yaşamayanlar' isimli internet dizisinin setinde oyuncu Efecan Şenolsun'un cinsel saldırı ve hakaretlerine maruz kaldığı gerekçesiyle açtığı davanın 4. duruşmasında, medyaya yansıyan haberlerin eksik olduğunu açıkladı. İşcan, yayınladığı videoda 'Şenolsun'un cinsel saldırı iddialarını kabul etmemesine şaşırmadığını ve olayı gören tanıkların da ifade verdiğini' söyledi.

Elit İşcan'ın açıklaması:

"2018 senesinde Yaşamayanlar dizisi setinde oyuncu Şenolsun’un cinsel saldırı ve hakaretlerine maruz kaldım. Yargılama süreci hala devam ediyor. 12 Kasım’da Anadolu Adliyesi’nde 4. duruşma görüldü. Bu duruşmayla ilgili bazı bilgiler yansıdı medyaya, daha doğrusu tek bir ifade yansıdı. O gün ifade veren tanıklardan biri, Şenolsun’un olay sonrası kendisiyle görüştüğünü ve olay günü sette alkollü olduğunu ve bana hakarette bulunduğunu kabul ettiğini, ancak cinsel saldırıda bulunduğunu kabul etmediğini söyledi. Bu bizim için sürpriz olmadı, zaten çıkıp 'Evet yaptım, kabul ediyorum' demesini beklemiyorduk. Ancak, o gün duruşma 3.5 saat sürdü. Hem o gün hem de bundan önceki konuşulanlar bu ifadelerden ibaret değil, olayın görgü tanıkları var. Cinsel saldırı ve hakaret anlarını doğrudan görmüşler, bu tanıklar, hem mahkemede hem de savcılıkta ayrıntılı bir şekilde ifadelerini verdiler. Bu ifadeler, benim dediklerimi doğrular nitelikteydi. Yargılama sürecine dair haberlere yansıyan küçük özet, gerçeği çok da yansıtmıyor."

Olayın tanıklarından Yeşim Girgin, “Oyuncular Sendikası olarak Efecan Bey’le de görüştük. Kendisi olay sırasında alkollü olduğunu kabul etti. Temas olayının sadece omzuna dokunmak olduğunu, cinsel tacizde bulunmadığını söyledi” ifadelerini kullanmıştı.

Şenolsun'dan açıklama

Oyuncu Efecan Şenolsun, Elit İşcan’ın ortaya sürdüğü iddiaları ve şikayetiyle hakkında açılmış ve devam eden davanın son görülen duruşmasının bazı basın yayın organlarında  kendine ait olmayan alkolle ilgili ifadeler kullanılarak haberleştirilmesi nedeniyle bir açıklama yaptı.

Şenolsun yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bugün hakkımda çıkan bazı haberlere açıklama getirme gereği duyuyorum. Gerçeği yansıtmayan ve alkolle ilgili sanki benim ağzımdan söylenmiş gibi lanse edilen haber ve ifadelerle kamuoyunda yanlış bir algı yaratılmaya çalışıldığını görüyorum.  Pandemi koşulları nedeniyle çok az kişinin alındığı duruşmada hiç söylemediğim sözlerin ve ifadelerin söylenmiş gibi yansıtılmasını, bunun yayılmasını hayretle okuyorum.O gün alkollü olmadığımı, taciz ve hakarette bulunmadığımı hep ifade ettim.  Yakında bu dava sonuçlandığında iki yılı aşkın süredir yaşadığım uzun, üzücü ve yorucu süreç hakkında detaylı açıklama yapacağım. Mahkemenin vereceği karara saygım ve güvenim sonsuzdur."

Ne olmuştu?

Oyuncu Elit İşcan, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak aynı dizide rol aldığı arkadaşı Efecan Şenolsun’un dizinin 7 Haziran 2018 tarihinde Kadıköy’de yapılan çekimlerde kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu belirterek suç duyurusunda bulunmuştu.