Metin Hara hakim karşısına çıktı

Metin Hara hakim karşısına çıktı
"Diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak" suçlaması ile yargılanan Metin Hara, hakim karşısına çıktı.

Metin Hara'nın "Diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak" suçlaması ile yargılandığı davanın duruşması İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz olarak yargılanan Metin Hara ve şikayetçi Beşiktaş Kaymakamlığı İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün avukatı da duruşmada hazır bulundu. Kimlik sorgulaması ile başlanan davada, Metin Hara aylık gelirinin 15-20 bin lira olduğunu belirtti.

Metin Hara savunmasında şöyle dedi: 

"Fizyoterapist lisansına sahibim. Hastalık dışında yapabileceğimiz bazı şeyler de vardır. Ben Sufi nefesi dediğimiz, aparatsız, yan etkisiz, bilimsel olarak kanıtlanmış bir teknik uyguluyorum. Öğretilen tekniğin amacı, hastalıkları iyileştirmek değil. İyilik halini artırmaktır. Bahsi geçen teknikle ilgili Türkiye’nin lider hastanesinde bilimsel makale hazırlanmıştır. Bunu da ibraz edebilirim. Yaklaşık 14-15 yıldır süre gelen bu etkinliklerimizde katılımcılarımızdan tıbbi tedavi yerine geçmediğine dair ıslak imzalı onay belgesi alınmaktadır.

Bu etkinlikler devlet kurumları, birçok üniversitede, bir çok firmada ve tıbbi sempozyumlarda verilmiştir. Tek bir şikayet konusu olmamıştır. Etkinliklere katılanlar arasında yaş, hastalık, şikayet olarak bir benzerlik yoktur. Yıllardır mesleğimi etik olarak yaptım. Hiçbir teknik aparat, besin takviyesi pazarlanmamış, satılmamıştır.

Böyle bir durumda nasıl bir tedavi, teşhis uygulayabileceğimi bilmiyorum. Benzer konularda birçok etkinlik yapan insanın, birçok kanun ihlali yaptığını görmüşken böyle bir durumun içinde olmam beni yaralamıştır. Basında ’diploması yok, işyeri mühürlü’ şeklinde yapılan haberler de itibarımı zedelemiştir"

Hakimin "Kendinizi enerji uzmanı, tamamlayıcı tıp uzmanı olarak tanıttınız mı?" sorusuna da yanıt veren Metin Hara, "Ben bu şekilde tanıtmam" dedi. Hakimin, "düşünce gücüyle tedavi iddiasını" sorması üzerine de Hara, "Tedavi iddiasında bulunmadım ama iyilik halini anlatabilirim" dedi. 

Metin Hara'nın avukatı Serdar Öktem ise şu ifadeleri kullandı: 

"Müvekkilimin işyeri mühürlenmemiştir. CİMER’e yapılan bir ihbar sonrası dava açılmıştır. Herhangi bire bir şikayet söz konusu değildir. Dava açılması bile yersizdir. Bin kişilik seminerler vermiştir. Tamamlayıcı tıptan söz etmesi mümkün değildir. İşyerinde şarkıcı Gökhan Kırdar çalışıyordu, masal okuyucular vardı, yoga uzmanları vardı. Bu şahısların tedavi vermediği baştan anlaşılıyor" 

Duruşma ertelendi

Şikayetçi sıfatıyla davada bulunan Beşiktaş Kaymakamlığı İlçe Sağlık Müdürlüğü avukatı, "Sanığın herhangi bir alanda doktora yapıp yapmadığını" sorması üzerine, Metin Hara, "Fizyoterapist olarak lisans eğitimim var" dedi. Hakimin sorusu üzerine "İnsana Güven Eğitim ve Danışmanlık" adlı işyerinin kapandığını söyleyen Hara, işyerinde 16-18 kişinin çalıştığını belirtti. Mahkeme, işyerinde çalışanların tanık olarak dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Etiketler :