Mersin'de yazlık sera domatesi hasadı başladı

Mersin'de yazlık sera domatesi hasadı başladı
MERSİN'in Erdemli İlçesi'nde yazlık sera domatesinin hasadı başladı. Üreticiler, domatesin kilosunun 2.5 TL'den alıcı bulduğunu belirterek, fiyatın kendileri için çok iyi olduğunu söyledi.İlçeye bağlı Koyuncu Mahallesi'nde...

MERSİN'in Erdemli İlçesi'nde yazlık sera domatesinin hasadı başladı. Üreticiler, domatesin kilosunun 2.5 TL'den alıcı bulduğunu belirterek, fiyatın kendileri için çok iyi olduğunu söyledi.

İlçeye bağlı Koyuncu Mahallesi'nde Emre Serin adlı domates üreticisinin serasında inceleme yapan Erdemli Komisyoncular Derneği Başkanı İsmet Topçu, fiyatlardan üreticinin memnun olduğunu söyledi. Türkiye genelinde ilk yazlık sera domates hasadının Erdemli'de yapıldığını belirten Topçu, "İlçemizde 10 bin dönüm arazi üzerinde örtü altı domates üreticiliği yapılmaktadır. Yıllık rekoltenin 1 milyon ton olması beklenmektedir. Erdemli haline günlük 200 ton domates gelmekte ve hemen satılmaktadır. Kalite bakımından çok yüksek seviyede olan Erdemli domatesi tüketiciler tarafından tercih edilen domateslerin başında gelmektedir. Domates hasadının başlaması ile birlikte ilk ihracat Rusya'ya yapılıyor. Taleplerin Rusya'dan hala gelmeye devam ediyor. İnşallah fiyatlar bir müddet bu şekilde gider. Fiyatların artması üreticilerimizin cebine para girmesi demektir" dedi.

Erdemli'de 2 dönüm serada domates yetiştiriciliği yapan Emre Serin ise "Şu anda fiyatlar 2.5 TL'dir. Bu fiyatlar bizler için çok iyi. Daha önceki zararlarımızı inşallah bu yıl kapatırız. Domateslerin yeni çıkmasında fiyatların yüksek olmasında etken olmakla birlikte kalitemizde yüksek seviyededir. İnşallah domates fiyatları bu şekilde yüksek kalır" diye konuştu.

Öte yandan Erdemli halinde bulunan domates paketleme tesislerinde çalışmaların hızlandığı bildirildi.