Mekke'de Süper Hücre! Süper Hücre Nedir? Süper Hücre Nasıl Oluşur?

Mekke'de Süper Hücre! Süper Hücre Nedir? Süper Hücre Nasıl Oluşur?
Mekke'de görülen süper hücre sosyal medyada gündem oldu. Peki süper hücre nedir, nasıl oluşur?

Nadir görülen doğa olaylarından biri olan süper hücrenin ne olduğu zaman zaman merak ediliyor.Daha önce Türkiye'de Kilis'te görülen 'süper hücre' son olarak Mekke'de ortaya çıktı. Şiddetli rüzgar nedeniyle ağır plastik bariyerlerin uçtuğu ve insanlara çarptığı görüntüler fırtınanın boyutlarını ortaya koydu. Yapılan paylaşımlarda ayrıca Mekke’nin ünlü saat kulesine yıldırımın düşme anı da yer aldı.

mekke.png

Süper hücre nedir?

Süper hücre, kendi içerisinde sürekli bir rotasyon (dönme) hareketi olan, şiddetli rüzgar, dolu, yoğun yağış ve hatta bazen tornadolara neden olabilen büyük ölçekli bir fırtınadır. Atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgârın yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgârların fazla olduğu bölgelerde ortaya çıkan kuvvetli bir gök oran biçimidir. Oraj adı verilen gök gürültülü-fırtınanın ‘süper hücre’, ‘bora hattı’, ‘çoklu hücre’ ve ‘tek hücre’ olmak üzere dört alt sınıfa sahiptir. Süper hücre, bunlar arasında en nadir olanıdır.

Süper hücre nasıl oluşur?

Süper hücreler genellikle ciddi hava değişikliklerinin olduğu bölgelerde, özellikle sıcak ve nemli hava tabakalarının daha soğuk hava katmanlarıyla karşılaştığı bölgelerde meydana gelir. Bu durum, yüzeydeki sıcak ve nemli hava ile üst seviyelerdeki soğuk hava arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanan güçlü bir yukarı doğru hava akımının oluşmasına neden olur. Havanın yükselmesiyle birlikte, bu akım sürekli bir rotasyon hareketi kazanabilir ve bu, süper hücrenin karakteristik dönel hareketini başlatır.

Etiketler :