Küba'dan HIV Virüsüne Karşı Önemli Zafer!

Küba'dan HIV Virüsüne Karşı Önemli Zafer!
Küba anneden çocuğa HIV virüsü geçişini tamamen durdurdu.Küba HIV virüsünün anneden çocuğa geçmesini tamamen yok eden dünyanın ilk ülkesi oldu.Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küba'nın anneden çocuğa HİV virusü naklini...

Küba anneden çocuğa HIV virüsü geçişini tamamen durdurdu.

Küba HIV virüsünün anneden çocuğa geçmesini tamamen yok eden dünyanın ilk ülkesi oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küba'nın anneden çocuğa HİV virusü naklini durduran ilk ülke olduğunu açıkladı. Karayipler ülkesinde 2013 yılında sadece 2 çocuk HIV virüsüyle dünyaya geliken, 5 çocuk frengi hastalığıyla doğdu.

Dünya Sağlık Örgütü mart ayında Panamericana Sağlık Örgütü ile birlikte Küba'ya ortak delegasyon göndererek yaptığı incelemede Küba'nın bu mutlu sona ulaşmak için gereken bütün kriterlere uyduğunu belirlediklerini rapor etti.

Havana'da yapılan toplantıda konuşan Panamericana Sağlık Örgütü başkanı Carissa Etienne, "Küba'nın başarısı evrensel sağlık ve ona erişimin mümkün olduğunu gösterdi, HIV virüsü gibi hala zorlu bir meydan okuma mücadelesinde bu iki unsur başarının da etkili anahtarıdır" diyerek Küba'nın sağlık konusunda attığı adımların altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü ve Panamericana Sağlık Örgütü, Güney Amerika'nın birçok ülkesinde 2010 yılından beri HIV ve frengi virüsünün yayılmasını önlemek için birlikte özel bir program yürütüyorlar.

Canan KAYA