'İşte Benim Zeki Müren' Sergisi Bodrum'da

'İşte Benim Zeki Müren' Sergisi Bodrum'da
 BODRUM'da 'İşte Benim Zeki Müren' adıyla açılan sergide 'Sanat Güneşi' Zeki Müren'in bugüne kadar görülmeyen ve vakıflara bağışladığı eşya, fotoğraf ve kostümleri büyük ilgi gördü. Sergi, ilk günden ziyaretçi...
 BODRUM'da 'İşte Benim Zeki Müren' adıyla açılan sergide 'Sanat Güneşi' Zeki Müren'in bugüne kadar görülmeyen ve vakıflara bağışladığı eşya, fotoğraf ve kostümleri büyük ilgi gördü. Sergi, ilk günden ziyaretçi akınına uğradı.
 Yapı Kredi Private Banking ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile, Sanat Güneşi Zeki Müren'in tüm mal varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı'nın katkılarıyla hazırlanan 'İşte Benim Zeki Müren' isimli sergisi, İstanbul ve Ankara'dan sonra 'Sanat Güneşi'nin son yıllarını geçirdiği Bodrum'daki Oasis Alışveriş Merkezi Kültür Caddesi'nde açıldı. Açılışa Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş. Genel Müdürü Tülay Güngen, Yapı Kredi Kültür ve Sanat yayıncılık Genel Müdür Yardımcısı Veysel Uğurlu, Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mazhar Vardar ve Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü İmre Tüylü ile sanatçının hayranları katıldı. Sergide, Zeki Müren'in 6 aylık fotoğrafından son olarak 1984 yılında Bodrum'da verdiği ve zirve yaptığı konserine kadar olan yaşamı konu alan fotoğraf, mektup, not ve eşyalara yer verildi. Zeki Müren'in konserlerinden ve gece kulüplerinden aldığı ücretleri tuttuğu notlar ilgi çekti.

Sergide, Zeki Müren'in TEV ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı'na bağışladığı fotoğrafları, çalıştığı desenleri, kostümleri, plakları, şiirleri, yazıları, gazete ve dergi kupürleri ile bazıları hiç bilinmeyen arşiv görüntülerinden oluşan eserler sergilendi.

Yapı Kredi Kültür ve Sanat yayıncılık Genel Müdür Yardımcısı Veysel Uğurlu, serginin açılışında yaptığı konuşmada, şöyle dedi:

"İstanbul ve Ankara'da geçtiğimiz aylar içerisinde düzenlenen ve gördüğü büyük ilgiyle ziyaretçi rekorları kıran 'İşte Benim Zeki Müren' sergisi, Zeki Müren'in çocukluğundan başlayarak hayatındaki farklı dönemlere ışık tutuyor. Sanat Güneşi'mizin sağlığında ancak bir bölümünü düzenleyebildiği, diğer bir bölümü tarihsiz, açıklamasız halde duran, kimisi daha dün çekilmiş gibi canlı, kimisi yılların yorgunluğuna yenik düşmüş on bine yakın fotoğrafı, desenleri, kostümleri, plakları, şiirleri, notları ve arşiv görüntüleri, kısacası dolu dolu geçmiş bir yaşamdan arda kalan belgeleri bir araya getiriyor. İstanbul ve Ankara'dan sonra Bodrum'da bu sergiyi açtık. Sergilere ilgi büyük oldu. Eylül ayında İzmir, Kasım ayında ise aynı sergiyi Bursa'da sanatçının hayranları ile buluşturacağız."

Sergiyi gezenlerden 34 yaşındaki Seda Salvert, "Babam ve ailem Zeki Müren hayranıydı. Her akşam evimizde onun şarkıları çalınırdı. Sanat güneşimiz öldüğünde ben ortaokuldaydım. Ailemin Zeki Müren hayranlığı bana geçti. Serginin açılacağını duyunca ailem ile birlikte görmeye geldim. Ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu buradaki eserleri ile yeniden anlıyoruz" diye konuştu. Serginin 28 Ağustos tarihine kadar ziyarete açık kalacağı belirtildi.

Yaşamının son yıllarını Bodrum'a geçiren Zeki Müren, 24 Eylül 1996'da, İzmir TRT stüdyolarındaki programı sırasında fenalaşıp yaşamını yitirmişti.