İlk Sırada İspanya İkinci Sırada Yunanistan Üçündü Sırada Türkiye Var

İlk Sırada İspanya İkinci Sırada Yunanistan Üçündü Sırada Türkiye Var
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Bu yıl ülkemizden 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yat mavi bayrak aldı. Dünya sıralamasında en çok mavi bayrağa sahip 3. ülke konumumuzu bu sene de koruyoruz" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Mavi bayrak plajlarımıza çok yakışıyor. Bu yıl 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yat mavi bayrak almaya hak kazandı. Dünya sıralamasında 3.'lüğümüzü koruyoruz, ancak birincilik hedefimize kararlılıkla ilerliyoruz. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın (TÜRÇEV) koordinasyonunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın iş birliğiyle mavi bayraklı plaj sayımızı her geçen yıl artırıyoruz. Bu yıl ülkemizin 16 plajında daha mavi bayrak dalgalanacak. Hayırlı olsun" dedi.

İLK SIRADA İSPANYA İKİNCİ SIRADA YUNANİSTAN

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, merkezi Danimarka Kopenhag'ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından bugün açıklanan mavi bayrak ödüllerine bu yıl Türkiye'den 16 plaj daha layık görüldü. Dünyanın en çok mavi bayraklı plajına sahip ülkeler listesinde, İspanya birinci, Yunanistan ikinci sırada yer alırken, Türkiye üçüncülüğünü korudu. Listede İtalya dördüncü, Fransa ise beşinci sırada bulunuyor.

Türkiye'de geçen yıl 551 olan mavi bayraklı plaj sayısı, bu yıl 567'ye yükseldi. Yeni mavi bayraklı plajlar İstanbul, Balıkesir ve Aydın'dan 3'er; Antalya ve Muğla'dan 2'şer; İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Bursa, Kırklareli ve Yalova'dan ise 1'er plaj olarak belirlendi. Samsun, Mersin, Kocaeli, Bartın, Ordu, Zonguldak ve Van ise mavi bayrak sayısında değişiklik olmayan iller arasında yer aldı.

Antalya, 2024 yılında 233 plaj ile Türkiye'nin en çok mavi bayrak sahibi şehri olurken, Muğla 112 plaj ile ikinci, İzmir ise 64 plaj ile üçüncü sırada yer aldı. Balıkesir, Aydın, Samsun, Çanakkale, Mersin, Kocaeli ve Tekirdağ da İzmir'in ardından en çok mavi bayraklı plaja sahip iller arasında yer aldı.

DÜNYADA 50 ÜLKEDE UYGULANIYOR

Türkiye'de mavi bayrak programı, Avrupa Birliği'nin 1987 yılını çevre yılı ilan etmesi ile başlatıldı. Halk sağlığını korumayı ve çevre eğitimi ile bilinçlendirme faaliyetlerini hedefleyen program, Türkiye'de 1993 yılında uygulanmaya başlandı. Program kapsamında, mavi bayraklı plajlar 33, marinalar 38, turizm tekneleri 51 ve bireysel yatlar 4 kriter ile 16 davranış kuralına tabidir.

Plajlarda sezon boyunca 15 gün arayla yüzme suyu analizleri yapılması, atık su arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilk yardım malzemelerinin bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme gibi kriterler zorunludur. Marinalar ve turizm tekneleri için ise kurumsal sosyal sorumluluk ve halkın katılımı ile eğitimi de beklenen kriterler arasındadır. TÜRÇEV koordinasyonunda yürütülen mavi bayrak programı, dünya genelinde 50 ülkede uygulanmaktadır.