İftardan Sonra En İyisi Papatya Çayı

İftardan Sonra En İyisi Papatya Çayı
Uzmanlar iftardan sonra papatya çayı içmeyi öneriyor. Papatya çayının yararları sadece mideyle sınırlı da değil...Ramazan ayında iftar sonrası ya da sahurda genellikle rahatlatıcı bitki çaylarının içilmesi önerilir. Bitki...

Uzmanlar iftardan sonra papatya çayı içmeyi öneriyor. Papatya çayının yararları sadece mideyle sınırlı da değil...

Ramazan ayında iftar sonrası ya da sahurda genellikle rahatlatıcı bitki çaylarının içilmesi önerilir. Bitki çayları içinde papatya rezene ve naneyle beraber ilk sıralarda yer alıyor.

Mayıs ya da Alman papatyası diye bilinen papatya çiçeklerinin mide-bağırsak kasılmaları, şişkinlik, gazı giderici özellikleriyle sindirime destek olduğu bilimsel çalışmalarla da ortaya konmuş. Hem sahur hem de iftardan sonra yemeklerden sonra içilmesi midenin rahatlamasını sağlıyor.

Papatya çiçeği çayının bir demlik ya da fincan içine koyduktan sonra üzerine kaynatılmış su koyduktan sonra 10 dakika bekletip içilmesi öneriliyor.

Papatyanın sindirim sistemine etkili bileşenleri flavonoitlerin bir diğer özelliği yatıştırıcı etkiye de sahip olmaları. Bu özelliğiyle de sahurdan sonra rahat uyunmasına ve vücuttan ödemin atılmasına de yardımcı oluyor. Papatya çiçeği ayrıca vücuttaki iltihabı giderici etkilere sahip.

Papatya suyuyla cilt temizlendiğinde sivilce oluşumunu engelliyor ve yüzdeki şişkinliği gideriyor. Çayıyla koltuk altı silindiğinde ter kokularının giderilmesine destek oluyor.

Papatya çayı rezene gibi bebeklerin gaz şikayetlerinin giderilmesinde de etkili. Bebekler gaz çıkarıp rahatladıktan sonra hafif sakinleştirici etkisiyle rahat uyumalarını da sağlıyor. Ancak bu yararların olması için gerçek bir ‘mayıs papatyası’ bulmanız gerekiyor.

Radikal/Müge AKGÜN