Güneşlenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güneşlenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için sadece koruyucu krem sürmek yetmez. Güneşe çıkmadan önce, güneşlenirken ve sonrasında yapmanız gereken önerileri dikkate alın! Özellikle iyi kurulanmak, öğlen saatlerinde güneşin...

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için sadece koruyucu krem sürmek yetmez. Güneşe çıkmadan önce, güneşlenirken ve sonrasında yapmanız gereken önerileri dikkate alın! Özellikle iyi kurulanmak, öğlen saatlerinde güneşin altında kalmamak çok önemli…

-Güneşe çıkmadan bir süre önce A vitamini içeren sebze ve meyveler tüketmeye başlayın. A vitamini, güneşten gelen, UV-B ışınlarının etkisine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Bol bol havuç, ıspanak, kavun, biber, kabak, kayısı, maydanoz, erik, domates, brokoli, portakal ve lahana tüketin.

-Eğer açık tenliyseniz cildinizde lekelenme sorunları oluşabilir. Bu yüzden yüksek koruma faktörlü kremleri seçin.

-Güneşten koruyan kremi güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürün.

-Suya girmeden önce kreminizi tekrar sürün. Suda güneş ışınları cildinize daha çok yansır.

-Cilt renginin altın bronzluğunda olmasını istiyorsanız, E vitaminli kremleri tercih edin.

-Güneşe çıkmadan önce yağlı ve kızartma tarzı ağır yiyecekler yemekten kaçının.

-Eğer güneşe çıkmadan önce havuç yerseniz, teninizde kalıcı bronzluk yakalayabilirsiniz.

-Epilasyon ve ağda gibi işlemleri güneşe çıkmadan hemen önce yapmayın. Bu cildinin zarar görmesine sebep olur. Daha da önemlisi o bölgelerde leke sahibi olabilirsiniz.

-Koruyucu kreminizi sık sık yenileyin

-Dudaklarınızın kurumasını ve çatlamasını önlemek için sık sık dudak kremi sürün.

-Deniz sonrasında vücudunuzu çok iyi kurulayın. Vücudunuzda kalan su damlacıkları lekelere sebep olabilir.

-Bol su ve serinletici içecekler için.

-Asla alkol almayın.

-Güneşlendikten sonra cildiniz daha çok hassaslaşacaktır. Bu yüzden kese gibi işlemlerden uzak durmalısınız. Kullandığınız havlunun yumuşak olmasına özen gösterin.

-Banyodan sonra tüm vücudunuza nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin.

-Aşırı güneşlenmenin etkisiyle dekolte ve boyun bölgesinde kırışıkların oluşmasını istemiyorsanız, yüz ve boyun bölgesine mutlaka nemlendirici uygulayın.

-Bronzlaşan teninizin daha parlak ve ışıltılı görünmesi için, bir salatalığı püre haline getirin ve içine 1 çorba kaşığı bal ekleyerek yüzünüze sürün. 20 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın.

-Tatilin üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra cildiniz soyulmaya ve pul pul dökülmeye başlarsa peeling ve kese yaparak ölü deriyi atın.