Gaziantepli Kadınların yeni terapisi dikiş-nakış

Gaziantepli Kadınların yeni terapisi dikiş-nakış
Gaziantep’te psikolojik terapiye ihtiyacı olan kadınlar, dikiş-nakış kursuna giderek tedavi oluyorlar. Doktorların önerisi ile dikiş-nakış kursuna gelen kadınlar, kursların psikolojiye iyi geldiğini söylediler.Şahinbey İlçesi’nde...
Gaziantep’te psikolojik terapiye ihtiyacı olan kadınlar, dikiş-nakış kursuna giderek tedavi oluyorlar. Doktorların önerisi ile dikiş-nakış kursuna gelen kadınlar, kursların psikolojiye iyi geldiğini söylediler.
Şahinbey İlçesi’nde bulunan Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) açılan dikiş-nakış kursu, psikolojik terapi gören kadınların akınına uğruyor. Evde oturdukları için canları sıkılan ve bu nedenle psikolojileri bozulan kadınlar, doktorların tavsiyesi ile dikiş-nakış kursuna gelerek terapi olmaya çalışıyor. Yaş sınırlaması olmayan dikiş-nakış kursuna özellikle 40 yaş üzeri bayanların gelmesi dikkat çekerken, ruh ve beden sağlığına iyi gelmesi kurslara gün geçtikçe daha fazla kadın gelmeye başladı.

DOKTORLAR TAVSİYE EDİYOR

Psikiyatriye giden kadınlar, uzman ve doktorların tavsiyesi ile dikiş-nakış kursuna gelerek bir anlamda tedavi oluyorlar. Yaklaşık 3 yıldır HEM’e gelen Aynur Kök, yaptığı açıklama da burada olmaktan dolayı çok memnun olduğunu ifade ederek, “Çok küçük yaşlardan bu yana özel sektörde çalışıyordum. Eşimle birlikte moda evi işletmeciliği yaptım. Orayı kapattıktan sonra kendimi boşlukta hissettim. Boş durmak bana hiç iyi gelmiyor. Bir arkadaş vesilesi ile geldim buraları tanıdım. Buraya bir geldim ve bağımlılık yaptı ve buradan ayrılamıyorum. Burada çok güzel işler yapıyoruz. Biz hiç gitmek bile istemiyoruz. Hem dostluklarımız güzel hem de çok güzel işler çıkıyoruz. Buraya gelmekten dolayı çok memnunun “dedi.

PSİKOLOJİ ANLAMINDA ÇOK İYİ GELİYOR

Psikoloji anlamında çok iyi geldiğini ifade eden Kök, bazı sıkıntıları kafaya taktıkları için evde bile oturmak istemediklerini söyledi. Kök, “Burayı zaten doktorlar bile öneriyorlar. Sosyal olun ve aktiviteler edinin diye. Onun için herkese tavsiye ederim çok güzel ve verimli bir ortam. Hem ruhen hem de bedenen çok iyi geliyor” dedi.

Evde ister istemez bazı şeyleri düşünüyoruz. Burada onlar unutuluyor. Terapi gibi oluyor. Burada güzel sohbetler ve arkadaşlıklar oluyor. Bunları görüyoruz. Bunlar bize bir teşvik oluyor bende yaparım diye. Günümüz öyle geçiyor. Pazartesi’den Cuma’ya kadar gelmeye gayret gösteriyoruz. Buradaki öğretmenlerimiz de bize çok yardımcı oluyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyoruz. Bizim günlerimiz böyle geçiyor. Evde bence oturmasınlar zamanlarını boşa geçirmesinler. Bu kurslar bana şahsen çok iyi geldi ve ben çok iyiyim” diye konuştu.