FED Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak? Faiz Artacak Mı, Azalacak Mı?

FED Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak? Faiz Artacak Mı, Azalacak Mı?
Gözler Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz kararına çevrilmiş durumda! Yatırımcılar FED kararının ne zaman açıklanacağını ve kararın ne yönde olacağını araştırıyor.

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı için piyasaların bekleyişi devam ediyor. Temmuz ayı faiz kararını açıklayacak olan FED öncesinde, dolar, altın ve kripto para piyasasında oynaklık sürmeye devam ederken, yatırımcılar güvenli yatırım için FED'in faiz kararını bekliyor. Peki, Temmuz ayı FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Temmuz ayı FED toplantısı 25-26 Temmuz'da yapılacak. Ardından FED faiz kararı 26 Temmuz akşamı saat 21.00'da açıklanacak.

FAİZ ARTACAK MI, AZALACAK MI?

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in politika faizini yüzde 92 ihtimalle 25 baz puan artırması öngörülürken, 20 Eylül'deki toplantıda yüzde 81 ihtimalle politika faizinin sabit bırakılacağı öngörülüyor.

FED HAZİRAN FAİZ KARARI NE OLMUŞTU?

ABD Merkez Bankası (FED) 15 ay sonra ilk kez politika faizini sabit tuttu.

Fed, politika faizini beklentiler doğrultusunda değiştirmeyerek 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5-5,25 aralığında tutmuştu.

Karar sonrası düzenlediği basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyon baskısının yüksek olmaya devam ettiğini söyledi. Powell, "Neredeyse tüm Fed yetkilileri, enflasyonu zamanla yüzde 2'ye düşürmek için bu yıl bazı ek faiz artışlarının uygun olacağını düşünüyor." dedi.