Ev kazalarına bağlı ölümler hastalığa bağlı ölümlerden fazla

Verilere göre, her yıl evde olan yaralanmalara bağlı hayatını kaybeden çocuk sayısı, hastalıklara bağlı yaşamını yitiren çocuk sayısından daha fazla

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Eylül 2019 10:09
Ev kazalarına bağlı ölümler hastalığa bağlı ölümlerden fazla

Ev kazaları her yaş grubunda görülmesine karşın özellikle çocuklarda büyük risk oluşturuyor. Küçük çocuklar; zamanlarının çoğunu evde geçirmeleri, çevrelerini keşfetme ve öğrenme konusunda meraklı olmaları, devamlı hareket etmeleri ve her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları nedeniyle ev ortamında kazaya uğrama riski en yüksek grubu oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; Türkiye’de 5 yaşından küçük çocuklarda yaralanmaların yüzde 54’ü ev ve çevresinde gerçekleşirken, her yıl evde olan yaralanmalara bağlı hayatını kaybeden çocuk sayısı, lösemi ve menenjit gibi hastalıklara bağlı yaşamını yitiren çocuk sayısından daha fazla. 

AİLELERİN ÖNLEM ALMASI GEREKİYOR

Bu konuda ailelere büyük rol düştüğünü dile getiren İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Feride Olcay, “Teknoloji ilerledikçe her şey çok daha kolay oldu. Gerek elektrik prizleri için, gerek çekmeceler, dolaplar, kapılar için çok basit mekanizmalı ekipmanlar var. Ailelerin bu ekipmanlardan muhakkak kullanmaları gerekiyor” dedi.

Evde karşılaşılan tehlikelerin başında çoğunlukla, mutfakta ve salonda bulunan elektrikli aletlerinden kaynaklı olan kazaların yaşandığını ifade eden Olcay, “Gerek elektrikli ev aletlerinden, evde kullanılan cihazlardan özellikle mutfakta ve salonda bulunan, bunun yanında elektrik prizlerinden kaynaklı çeşitli riskler çocuklar için evlerde karşımıza sıkça çıkmakta” şeklinde konuştu.

DOLAPLAR SAĞLAM ŞEKİLDE MONTE EDİLMELİ

İş güvenliğinde de özellikle deprem olasılığına karşı evlerde kullanılan dolapların monte edilmesi gerektiğini söyleyen Olcay, “Hem depremden, hem de küçük çocukların üzerine düşme riskinden kaynaklı olarak bunların mutlaka duvarlara sağlam bir şekilde monte edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

İstatistiklere göre ev kazalarının büyük bir kısmını yüksekten düşmelerin oluşturduğunu belirten Olcay, “Camdan düşmeler, balkondan düşmeler yaşanabilir. Mutlaka camlara kilitler, balkonlara çıkmamaları için kapı kilitleri ile önlem alınabilir” dedi.

ISLAK ZEMİN VE KİMYASAL MADDELER TEHLİKELİ 

“Mutfakta ve banyoda ıslak zeminlere çok fazla dikkat etmek gerekiyor” diye konuşan Dr. Öğretim Üyesi Olcay, sözlerini şöyle tamamladı:
“Çocuklar yetişkinler gibi değiller. Daha dikkatsiz oldukları ve daha hızlı hareket ettikleri için kaymalara, düşüp vücutlarında herhangi bir yerlerini yaralama konusunda maalesef önlerine geçemiyoruz. Annelerin banyo ve mutfaklarda yere bir şey döküldüğünde, ya da ıslandığında olabildiği kadar çabuk bir şekilde hemen zemini kurulayıp ıslak bırakmamalarını öneriyoruz.Diğer bir risk ise kimyasal maddelerden kaynaklanıyor. Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi zehirli olan kimyasalları çocuklar bilmedikleri için bunları alıp içmeye çalışabiliyorlar. Olabildiği kadar burada annelere önerimiz; kimyasal maddeleri olabildiği kadar çocukların erişemeyecekleri yüksekliklere koymalarını tavsiye ediyorum.”