Ertesi Gün Hapı ile İlgili Bilinen 6 Yanlış!

Ertesi Gün Hapı ile İlgili Bilinen 6 Yanlış!
En yaygın doğum kontrol yöntemlerinden biri sayılan bu hap hakkında sizler de çok fazla şey duydunuz değil mi?İnsanların, hakkında bilgisi olsun olmasın, neredeyse her konuda bir fikirleri oluyor. Öncelikle bunun farkında olmanızı...

En yaygın doğum kontrol yöntemlerinden biri sayılan bu hap hakkında sizler de çok fazla şey duydunuz değil mi?

İnsanların, hakkında bilgisi olsun olmasın, neredeyse her konuda bir fikirleri oluyor. Öncelikle bunun farkında olmanızı ve araştırmadan, sadece insanların sağda solda söylediklerine inanarak hayatınızı ona göre yönlendirmemenizi öneririz.

Biz de bu yüzden, sizler için ertesi gün hapları hakkında birkaç bilgi vermek istedik!

"Satın almak ölüm!"

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu hapı almak için artık reçeteye ihtiyacınız yok. Ve eczacılardan da çekinmemelisiniz. Özellikle kadınların bu tarz alışverişler yaparken fazlaca rahatsız olduğunu biliyoruz ama inanın bu dünyanın en doğal şeylerinden biri! Unutmayın, siz doğum kontrol hapı ya da türevlerini istediğinizde yüzünüze garip garip bakan eczacı da aynılarını kullanıyor!

"İçtikten sonra berbat hissediliyormuş..."

Kullandığınız hemen hemen her hapın sayfalarca yan etkisi bulunuyor. Bu demek değil ki o yan etkilerin hepsi gelip size etki edecek. Ertesi gün hapının en sık rastlanan yan etkisi hafif mide bulantıları ve baş dönmesidir. Bu da maksimum 2 günlük bir süreç...

"Eğer hamileysem çocuğu öldürebilir mi?"

Bu tarz bir şeye inanmanız aslına bakarsanız epey mantıksız. Zaten döllenmiş olan yumurtaya asla zarar vermeyecektir bu ilaç. Yani gebeliği sonlandırmak için kullanmanız hiçbir işe yaramaz.

"İlişkinin hemen ardından almazsan, her şey için çok geç!"

Tamam belki adının ertesi gün hapı olması sizi biraz telaşlandırıyor olabilir. Ama ertesi gün hapı almayı unuttuğunuz için üzülmenize hiç gerek yok. Araştırmalar ilacın 4 gün içerisinde alınmasının yeterli olacağı yönünde.

"Sadece başka korunma yöntemi uygulamıyorsanız kullanabilirsiniz."

Yanlış. En sık yaşanan doğum kontrol hatalarından biri prezervatif yırtılmaları... O yüzden onlara çok fazla güvenmemelisiniz. Eğer gerçekten güvenli bir cinsel hayat istiyor ve bir kaza kurşununa denk gelmek istemiyorsanız tedbir olarak bu haplardan her ilişki sonrasında kullanmanızı önerebiliriz. Doğum kontrol hapı kullanıyor ama bu ay birkaç tanesini almayı unuttuysanız yine en etkili yöntem ertesi gün hapı olacaktır.

"Kilolu kadınlarda işe yaramıyor."

Bu konu hakkında yapılan araştırmalar yeterli değildir ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.