Hırvatistan'da Turistlerin Gündemi: Dursun Özbek, Aziz Yıldırım, Ali Koç, Erdem Timur, Enflasyon, Erdoğan, Tatil, Pahalı, Ucuz

Hırvatistan'da Turistlerin Gündemi: Dursun Özbek, Aziz Yıldırım, Ali Koç, Erdem Timur, Enflasyon, Erdoğan, Tatil, Pahalı, Ucuz
Dünya yazarı Suat Taşpınar Türklerin tatil için Avrupa'yı tercih ettiklerini ifade ederken, Zagreb'in çok pahalaı olduğunu, Hırvatların İtalya, Yunanistan ve Akdeniz ülkelerini tercih ettiğini yazdı. Zagreb'e giden Türk turustlerin gündemindeki konularda şaşırtmadı...

Dünya yazarı Suat Taşpınar, "Avrupalı pahalılıktan kaçıyor, Türkler ucuz diye geliyor!" başlıklı köşesinde, Türk turistlerin Avrupa'da tatil yapma nedenlerine dikkat çekti. Taşpınar, Zagreb caddelerinde Türk turistlere sıkça rastladığını belirtti. Bayram tatili öncesi bile birçok Türk turistin Zagreb'de olduğunu söyledi. Kafede duyduğu Türkçe konuşmalarda "Dursun Özbek, Aziz Yıldırım, Ali Koç, Erdem Timur, enflasyon, Erdoğan, tatil, pahalı, ucuz" gibi kelimelerle memleket gündemine vakıf olduğunu aktardı.

"TÜRKLER HER YERDE"

Taşpınar, son 10 günde üçüncü ziyaretçilerini uğurladığını belirterek, trafik yoğunluğuna dikkat çekti. Bayram tatilinde iki ziyaretçisinin geldiğini vurguladı. Yurtdışında yan masada oturan Türk turistlerin, Türkiye’deki pahalılıktan şikayet ederek yurtdışını daha ucuz bulduklarını söylediğini ifade etti.

NUMBEO VERİLERİNE GÖRE

Numbeo verilerine dayanarak yaptığı fiyat kıyaslamasında, bir fincan cappuccinonun Zagreb’de 2 euro, İstanbul’da 2.77 euro olduğunu belirtti. Toplu taşıma biletlerinin her iki şehirde de 50 cent civarında olduğunu söyledi. İki kişinin ucuz bir restoranda yemek maliyetinin İstanbul’da 8.63 euro, Zagreb’de ise 11.50 euro olduğunu aktardı. Taşpınar, McDonald’s menü fiyatlarının ise eşit olduğunu vurguladı. Benzin fiyatlarının İstanbul’da 1.15 euro, Zagreb’de ise 1.49 euro olduğunu söyledi.

"ZAGREB'DE ORTALAMA GELİR DAHA YÜKSEK"

Aylık ortalama gelir kıyaslamasında ise İstanbul’un geri kaldığını belirten Taşpınar, Zagreb’de aylık gelirin 1380 euro, İstanbul’da ise 759 euro olduğunu ifade etti. Zagreb’de genel yaşam maliyetinin İstanbul’dan yüzde 23 daha pahalı olduğunu söyledi. Ancak Zagreb’in dünya yaşam maliyeti endeksinde en pahalı 232’nci şehir olduğunu hatırlattı.

HIRVATİSTAN’DA TURİST AZALIYOR

Taşpınar, Hırvatistan’da turist sayısının azaldığını belirterek, Hırvatların bile tatil için kendi sahillerine değil, Yunanistan, Karadağ ve İtalya gibi ülkelere gittiğini söyledi. "Bu kadar pahalılık katlanılır şey değil!" diyerek durumu özetledi.

Avrupalı turistlerin Hırvatistan’ın pahalılığından dolayı başka ülkelere yöneldiğini belirten Taşpınar, Türk turistlerin İstanbul’un pahalılığından kaçıp Hırvatistan’a geldiklerini ifade etti. Bu durumun, Hırvatistan’ın turizmde yaşadığı zorluğu ve Türk turistlerin yurtdışında ucuz tatil arayışını ortaya koyduğunu söyledi.