Diyanet'in fetvasına bir tepki de Aleyna Tilki'den

Diyanet'in fetvasına bir tepki de Aleyna Tilki'den
Aleyna Tilki, depremzede çocuklara ilişkin "Evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli olmadığı" yönünde fetva veren Diyanet İşleri Başkanlığı'na sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Tilki, "Şu anda çocukların en büyük ihtiyacı güven hissetmek iken nasıl konu onların evlenmesine gelir? Bu akıl almaz zihniyete kardeşlerimizi harcatmayız! " dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ailesini kaybeden ve refakatsiz duruma gelen çocuklara yönelik etkili bir takip mekanizması kurulamaması tartışılırken Diyanet, "Depremzede çocuklar evlat edinebilir mi" sorusuna dikkati çeken bir yanıt vermişti.

Yanıtta, evlatlığın mirasçı olma hakkı bulunmadığı belirtilerek, "Evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme engeli doğmaz" denilmişti.

Sosyal medyadaki tepkiler üzerine bir süre sonra Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sitesindeki ilgili sayfa silinmişti. Depreme dair tüm soru ve yanıtların yer aldığı sayfada da "Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi" sorusu ve yanıtı çıkarılmıştı.

Şarkıcı Aleyna Tilki, Diyanet'in depremzede çocuklarla ilgili verdiği 'Evlatlık edilenle evlenme engeli yoktur' fetvasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Aleyna Tilki paylaşımında, "Şu anda gözleri korku ve telaşla bakan, acısı dünyanın çatlaklarına kadar derinleşmiş çocukların en büyük ihtiyacı güven hissetmek, çocuk olduğunu bilmek ve oyun oynamaya devam edebilmek iken nasıl konu onların evlenmesine gelir? Bu akıl almaz zihniyete kardeşlerimizi harcatmayız!" ifadelerini kullandı.

Etiketler :