Dezenfektanlardaki tehlike

Dezenfektanlardaki tehlike
Koronavirüs salgını nedeniyle günlük hayatımıza giren el dezenfektanları hakkında TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Şubesi bir açıklama yaptı. Bilinçsiz kullanımda dezenfektanların zararlı olduğunun altı çizildi.

El dezenfektanlarının aşırı uygunsuz kullanıldığı ve kamuoyunda bilgi kirliliği oluştuğunu belirtilen açıklama, su ve sabuna ulaşılmayan yerlerde dezenfektan kullanılması gerektiği belirtildi.

Dezenfektanların cansız nesneler üzerinde potansiyel olarak bulunan patojen mikroorganizmaların miktarlarının kabul edilebilir bir seviyeye düşürülmesini sağlayan kimyasal maddeler olduğu, dezenfeksiyon sayesinde, bakteri ve fungusların gelişimini önleme ve öldürmeye ek olarak bazı hedef virüslerin de yok edilmesinin sağlandığı aktarıldı.

Dezenfektanların formülüne bu linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.kmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=5068&tipi=0&sube=0

İnsan sağlığını tehdit edebilir

Dezenfektanlar kimyasal formülleri dolayısıyla cilt kurutabilir, alerjik reaksiyonlar gözlenebilir, kas sağlığını tehdit edebilir, astım ve kronik cilt rahatsızlıklarına neden olabilir, bağışıklık sistemi olumsuz etkilenebilir. El yıkamanın en önemli korunma yöntemi olduğu tekrarlanırken, 20 saniye boyunca bol su ve sabun ile yemekten önce ve sonra, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra, dışarıdan eve gelindiğinde elin yıkanması gerektiği söylendi.

T.C Sağlık Bakanlığı onaylı el dezenfektanları listesine bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/cevresagligi-biyosidal/dezenfektanlar-ve-genel-biyosidal-%C3%BCr%C3%BCnler-birimi/dezenfektanlar-ve-genel-biyosidal-urunler.html

Etiketler :