Dedektörle sahili tarıyorlar! Plajda define avı

Antalya sahilleri, şu sıralar yaz aylarında turistlerin plajda düşürdüğü para ve takıları dedektörle arayanların akınına uğruyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Kasım 2021 10:01

Antalya'da sahilleri dolduran az sayıda yabancı turist güneşli havanın tadını çıkarırken, halk arasında "plaj definecileri" olarak adlandırılan işi yapan Mehmet Deniz ve İbrahim Uysal dedektörle sahili tarıyor.

1-001.jpg

Deniz ve Uysal, turistlerin meraklı bakışları altında dedektör ve çapayla plajda değerli metalleri arıyor.
Mehmet Deniz, 20 yıl önce Devlet Su İşlerinden emekli olduktan sonra boş vaktini değerlendirmek için dedektörle sahilde metal aramaya başladığını söyledi.

2-001.jpg
Turizm sezonunun dışında sahilde dedektör yardımıyla arama yaptığını belirten Deniz, "Emekliyim. İçki içmem, kumar oynamam, buralarda vakit geçiyorum.

2-001.jpg

Bu işi zevkime göre yaparım, kafama göre takılırım. Hava durumunu takip ederim, dalgalı günün ardından arabama biner istediğim sahile giderim.

3-001.jpg

Kimi zaman birkaç saat kimi zaman akşama kadar takılırım" dedi.

4-001.jpg

Antalya'daki tüm plajlarda arama yaptığını anlatan Deniz, "Gittiğim yerde tüm sahili baştan sona iki kere dedektörle tararız.

5-001.jpg

Dedektörün sinyal verdiği yeri kazıp bakarız. En çok bulduğumuz Rus parası oluyor. Bazen kolye kırığı, küpe ve yüzük de denk geliyor. Euro bulursak bozduruyoruz, altın bulursak satıyoruz.

6-001.jpg

Diğer metal paraları kiloyla hurdacıya veriyoruz. Bozuk para dışında birkaç sefer cep telefonu buldum" diye konuştu.

7-001.jpg
Yaptığı işten büyük bir kazancının olmadığını dile getiren Deniz, "Bu iş benim en büyük hobim. Buradan kazanıp kazanmadığım önemli değil. Kazanabildiğim zamanlar olmuştur ama toplamda baktığımızda aracımla buralara gelmek için harcadığım yakıta yetmez" dedi.