Antalya Film Festivali'nde Sıcak Gelişmeler Peş Peşe! Kanun Hükmü Krizi... Kültür Bakanlığı, Altın Portakal'dan Çekildi"

Antalya Film Festivali'nde Sıcak Gelişmeler Peş Peşe! Kanun Hükmü Krizi... Kültür Bakanlığı, Altın Portakal'dan Çekildi"
Kanun Hükmü filminin festivalden çıkarılması üzerine yönetmenler filmlerini festivalden geri çektiklerini duyurştu. Daha sonra sinema dünyasının karşı çıkması, sinema sansür kabul etmez diyerek direnmesi sonunda festival yönetimi geri adım atmıştı. Son Dakika gelişmesine göre Kültür Bakanlığı Altın Portakal'dan çekildi.

Altın Portala Film Festivali'nde kargaşa sürüyor. Altın Portakal'da 'Kanun Hükmü' filminin seçkiden çıkartılmasına yönelik tepkilerin artmasının ardından festival yönetimi geri adım atmıştı. ‘Kanun Hükmü’ yarışma seçkisine geri alınmıştı.

Son dakika gelişmesine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekildiğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir.

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz."

NE OLMUŞTU?

Altın Portakal Film Festivali'nde kanun hükmünde kararname (KHK) ile görevlerinden alınan 2 kişinin mücadelesinin anlatıldığı 'Kanun Hükmü' filmi seçkiden çıkarılmış, 3 dalda filmleri yarışan onlarca yönetmen, filmlerini festivalden çektiklerini duyurmuştu.

film1.jpeg

Tepkilerin ardından sosyal paylaşım sitesi X'ten (Twitter) açıklama yapan Altın Portakal Film Festivali yönetimi, filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"22.09.2023 tarihinde yapılan duyuru ile 60. Antalya Altın Portakal Film festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılan "Kanun Hükmü" adlı belgesel filmde yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir"

film.jpeg

Etiketler :