Coronavirüsü yenen Akkul: Türkiye'de uyutulma yöntemiyle iyileşen ilk kişiyim

Coronavirüs tedavisi gören ve 21 gün boyunca uyutulan Çok Gezenti programının sunucusu Burak Akkul tedavi sürecini anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Nisan 2020 11:08
Coronavirüsü yenen Akkul: Türkiye'de uyutulma yöntemiyle iyileşen ilk kişiyim

21 gün boyunca yoğun bakımda uyutulan ve virüsü yenen Burak Akkul, fizik tedavi için kalmaya devam ettiği hastanede yaşadıklarından bahsetti. Hastalığı yenen ve taburcu olmayı bekleyen Akkul, CNN Türk canlı yayınına bağlanarak "İşim gereği yurt dışında çok geziyoruz. 110. Çok Gezenti bölümümüz sırasında fark ettik" dedi.

'Ateşim 42'ye yükselmişti, öksürük yoğundu'

Akkul'un açıklamaları şu şekilde:

"Eşim ve ben çok ateşli geldik Türkiye'ye. Biz geldiğimizde Türkiye'de 6. vaka açıklanmıştı. Ateş 42'ye vurmuştu, öksürük yoğundu. Senede bir iki defa seyahatlerden öksürüklü ateşle dönüyordum ve antibiyotik alıp geçiyordu. Tekrar bu oldu sandım, insan kendine konduramıyor. Tonsilit var, bademcik iltihabı önce o sandım ama sonra Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gittik.

"Uyutulma yöntemiyle kurtuldum"

Entübe denilen uyutulma yöntemiyle kurtuldum. Bu şekilde hastalığı yenen ilk insanlardan biriyim Türkiye'de. 21 gün uyutuldum. 21 gün sonra uyandığımda o aradaki sanrı ile gerçek dünyaya geçiş zor, hâlâ becerebilmiş değilim.

Çok maceralı bir durum, araya kaçırılma sokmuşum ama onların hiç biri olmamış aslında. Adapte olacağım herhalde. Siz anlamıyorsunuz çeşitli sanrılar görüyorsunuz ama geride kalan ve hasta olmayan yakınlarınız için daha zor diye düşünüyorum. 21 gün uyanınca bir çok şeyin olduğunu görüyorsunuz.

Eşim Seda ve ben de çift negatif raporumuz var. Artık bulaşma ihtimalimiz yüzde sıfır şu anda. Şu anda fizik tedavi süreci var. Bu kadar uyutulunca çeşitli uzuvlar çok zayıf kalıyor. Onları düzeltmek gerekiyor."