'Büyük indirim' ile ilgili önemli uyarı

'Büyük indirim' ile ilgili önemli uyarı
Türkiye'yi de saran büyük indirimlerin yapıldığı alışveriş kampanyalarıyla ilgili Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu tüketicileri uyardı.

Her yıl Efsane Cuma ya da Kara Cuma gibi isimlerle kasım ayında başlatılan indirim dönemi nedeniyle mağazalarda hareketlilik başladı, indirim afişleri vitrinlerdeki yerini aldı.

Çoğu firmanın uyguladığı indirimlerle hem perakende hem e-ticaret tarafında her yıl kasım ayında alışveriş rekorları kırılıyordu ancak bu yıl bazı tüketiciler yapılan indirimlerin gerçek olmadığını düşündüklerini söylediler. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da “Tüketici artık daha bilinçli" diyerek dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı.

"İndirimlerin büyük bölümü yalancı indirim"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "İndirimlerin büyük bölümü yalancı indirim. Ama güzel olan bir şey var tüketici artık bunun farkında. Şimdi yapılması gereken, o yalancı indirim yapan firmaların üzerini çizecek ve alışveriş yapmayacak. Bir de onlar hakkında şikayette bulunacak. Çünkü tüketici hakları kanunun 54'üncü maddesinde indirimli satışlar ile ilgili bir bölüm var. Burada yalancı indirim yasaklanmış. Dolayısı ile bu maddeye aykırılıktan aynı kanunun 77'nci maddesine göre ceza kesilecek. Ticaret Bakanlığı bu cezayı 10 katına kadar arttırabilecek" ifadelerini kullandı.

"En çok indirim yalanı internet ortamında oluyor"

İnternet ortamında fiyatlar üzerinde daha fazla değişiklik yapıldığının altını çizen Ağaoğlu şunları söyledi:

"En çok indirim yalanı internet ortamında oluyor. Üstelik sahte ürünler de gönderilebiliyor. Bu nedenle tüketiciler internetten alışveriş yapıyorlarsa o firmanın fiyat etiketinin bulunduğu sayfanın kopyasını alsın. Hakkındaki şikayetleri arama motorlarında araştırsın. Ayrıca o firmanın adresi, sabit telefonu, açık adresi ve mersis numarası yani bizim T.C kimlik numaramız gibi kimliğinin orada belirtilmiş olmasını mutlaka araştırmalıyız. Çünkü bir olumsuzlukla karşılaşıldığında muhatabını bulabilmesi için bu bilgilerin olması lazım. Zaten kanun bunların yazılmasını zorunlu kılıyor. Bunlar yazılı değilse riske giriyorsunuz. Oradan alışveriş yapmayın."

Etiketler :