Burcu Özberk'ten Diyanet'in fetvasına tepki: 'Aklımızla oynamayın artık!'

Burcu Özberk'ten Diyanet'in fetvasına tepki: 'Aklımızla oynamayın artık!'
Ünlü oyuncu Burcu Özberk, depremzede çocuklara ilişkin "Evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli olmadığı" yönünde fetva veren Diyanet İşleri Başkanlığı'na sert tepki gösterdi. Özberk, "Kalbimiz paramparça. Aklımızla oynamayın artık. Bu kadar çaresiz değiliz" dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ailesini kaybeden ve refakatsiz duruma gelen çocuklara yönelik etkili bir takip mekanizması kurulamaması tartışılırken Diyanet, "Depremzede çocuklar evlat edinebilir mi" sorusuna dikkati çeken bir yanıt vermişti.

Yanıtta, evlatlığın mirasçı olma hakkı bulunmadığı belirtilerek, "Evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme engeli doğmaz" denilmişti.

Tepkiler çığ gibi

Sosyal medyadaki tepkiler üzerine bir süre sonra Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sitesindeki ilgili sayfa silinmişti. Depreme dair tüm soru ve yanıtların yer aldığı sayfada da "Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi" sorusu ve yanıtı çıkarılmıştı.

Skandal fetvaya tepkiler sürerken; ünlü oyuncu Burcu Özberk'ten de konuya ilişkin bir paylaşım geldi.

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Özberk, şunları belirtti:

''Kalbimiz paramparça. Aklımızla oynamayın artık. Bu kadar çaresiz değiliz. Yetim çocuklara sahip çıkamayacaksak yazıklar olsun zaten bize''

Etiketler :