Berkin Elvan'ın annesi isyan etti! Yeter artık...

Gezi Direnişinde polisin attığı biber gazı kapsülüyle yaralanıp 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın 14’üncü duruşması bugün görüldü. Duruşmaya anne Gülsüm Elvan, "Yeter artık kaçıncı duruşma bu. Katil orada belli" isyanı damga vurdu

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2019 14:11
Berkin Elvan'ın annesi isyan etti! Yeter artık...

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı biber gazı kapsülüyle başından yaralandıktan sonra 269 gün komada kalan ve ardından hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın 14’üncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü.

Elvan ailesi, duruşma öncesi “Failler başka çocuklar öldürmesin diye bir an önce cezalandırılsın istiyoruz. Berkin’imiz için, katledilen bütün çocuklar için adalet istiyoruz” açıklamasında bulundu.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP milletvekili Oya Ersoy duruşmayı izledi.

"ŞİMDİ ANNELER KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYOR"

Duruşmada konuşan anne Gülsüm Elvan, davanın bir türlü sonuçlanmadığını ve neden reddedildiklerini anlamadığını belirterek şunları söyledi:

"Çocuklar öldürülüp de karşı karşıya getiriliyordu, şimdi anneler karşı karşıya getiriliyor. Biz artık bir yargılama ve ceza istiyoruz. Biz de anneyiz. Daha kaç evladımız gidecek, ne kadar kan dökülecek? Başınızı yastığa koyarken rahat uyuyabiliyor musunuz, daha çocuk bu ya! Karnesini aldı da diplomasını alamadı çocuğum. Çocuklarınıza bakarken benim çocuğumu gözünüzün önüne getirin. Daha da diyecek bir şeyim yok, sizi vicdanınızla baş başa bırakıyorum."

Avukat Çiğdem Akbulut da sürekli zaman kaybedildiğini kaydetti. Mahkemenin talep ettiği cevapların kurumlardan ikinci üçüncü kez geldiğini ve bazılarının komik olduğunu ifade eden Çiğdem Akbulut şunları söyledi:

"Mevcut cevapların hepsinde katil belli. Biz artık beklemek istemiyoruz. Berkin’in katilinin hak ettiği cezayı alması gerekiyor. Bu ülkede adaletin kırıntısı varsa belki bu mahkemeden çıkar umudu verecek. Raporların cevaplarını bekliyorsanız elinizdeki hukuki gücü kullanarak ara karar vermenizi bekliyoruz. Cevap gelmesi halinde tüm beyanlarımızı sunacağız."

"TOPLUMSAL BİR OLAY OLUNCA RAPOR GELMESİ ZOR OLUYOR" 

Verilen ara sonrası mahkeme başkanı avukat Çiğdem Akbulut'a, "Eleştirebilirsiniz ama dosya bize geldiğinden beri gerekeni yaptık. Konu toplumsal bir olay olunca rapor gelmesi zor oluyor, biliyorsunuz" dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, duruşmayı 13 Kasım saat 10.00'a erteledi.

HDP ÖNÜNDE OTURAN ANNELERE SESLENDİ 

Daha sonra Çağlayan Adliyesi önünde dava avukatlarıyla birlikte bir açıklama yapan anne Gülsüm Elvan, iktidara seslenerek "Benim çocuğuma nasıl hesap vereceksiniz" dedi.

HDP önünde oturan annelere seslenen Gülsüm Elvan, "O annelere de buradan sesleniyorum" diyerek şunları söyledi:

"Orası yeri değil. Gelin birleşelim, birleşelim barışı getirelim. Daha da başka bir anne ağlamasın. Yeter artık, başka çocuk ölmesin. Bizim derdimiz bu. 

Ayrıca bir çağrıda daha bulunacağım; pazar günü Hasan Ferit'in anması var Gazi Mezarlığı'nda. Herkesi oraya bekliyorum. Yan yana direnirsek, biz mücadele edersek barışı da getiririz, silahları sustururuz. Kimse ölmesin. Unutturmayacağız çocuklarımızı..."

Avukat Can Atalay da "Bu dosyada tetiği kimin çektiği, Berkin'i kimin vurduğu bellidir!" dedi.

Duruşma 13 Kasım'a ertelendi.