Bandırma'daki Mahallede Kuş Gribi Karantinası Sürüyor

Bandırma'daki Mahallede Kuş Gribi Karantinası Sürüyor
BALIKESİR'in Bandırma İlçesi'ne bağlı Çinge Mahallesi'nde kuş gribi karantinası devam ediyor. Bandırma İlçe Belediye Başkanı CHP'li Dursun Mirza, kuş gribi karantinasının lokal olduğunu söyleyerek, "Vatandaşlarımızın tedirgin...

BALIKESİR'in Bandırma İlçesi'ne bağlı Çinge Mahallesi'nde kuş gribi karantinası devam ediyor. Bandırma İlçe Belediye Başkanı CHP'li Dursun Mirza, kuş gribi karantinasının lokal olduğunu söyleyerek, "Vatandaşlarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Rahat olsunlar" dedi. Kuş Gribi'nin tespit edildiği Bandırma'ya 12 kilometre uzaklıktaki Çinge Mahallesi'nde 3 kilometrelik alana giriş ve çıkış yasaklandı. jandarmanın yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile belediye görevlileri, bu bölgeye giriş ve çıkışlara izin vermiyor. Özel kıyafetler giyen İlçe Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüğü ekipleri ve Bandırma İlçe Belediyesi zabıta ekipleri mahalle girişinde nöbet tutuyor. Mahalleye girecek araçlar dezenfekte edilirken, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza İlçe Kaymakamı Ali Mantı ile görüştüğünü, olumsuz bir durumun olmadığını söyledi. Mirza şunları kaydetti:

"Bizde mahallede yaşanan kuş gribi karantinası ile ilgili bilgi aldığımız kadarıyla sizleri bilgilendiriyoruz. Yani benim her söylediğim de doğru olmayabilir. Ancak az önce bir tören dolayısıyla Kaymakam Bey ile görüştük ve olumsuz bir şey olmadığını söyledi. Bildiğim kadarıyla iki çiftlikte bu olay gerçekleşmiş. Sürekli tahlil çalışmaları devam ediyor. Her ihtimale karşı dezenfekte çalışmaları yapılarak, uygun yerlerde çukurlar açtırılarak, tavuklar gömülmüş."

'LOKAL DURUM'

Eskiden olduğu gibi sektörü etkileyecek bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Mirza, "Bunun çok lokal bir durum olduğunu düşünüyoruz. Olumsuz bir gelişme yok. İnsanların tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Her ihtimale karşı karantina uygulanıyor. Tedbirler alınıyor" diye konuştu.

MUHTAR ENDİŞELİ

Çinge Mahallesi Muhtarı Nazmi Demir, yaşanan kuş gribinin özellikle beyaz et sektörünü zora sokacağını savundu. Demir şunları söyledi:

"Üç günden beri karantina nedeniyle bizim de yollarımız kapalı. Başka köyleri dolaşarak geliyoruz. Zor oluyor ama önemli olan hastalık yayılmasın. Mahallemizin yakınındaki 2 kümeste ortaya çıkan kuş gribi nedeniyle 50 bin yumurta tavuğu telef olmuş. Ancak o ve başka kümeslerde de daha önce ölümler olmuştu. Onun için telef sayısı daha fazla olabilir."

ZARAR TESPİTİ YAPILIYOR

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, ekiplerinin bölgede zarar tespit çalışması yaptığını hatırlatarak şöyle dedi:

"Kaç hayvanın telef edildiğini net olarak bilmiyoruz. Bu sayının yarın veya çarşamba günü kesinlik kazanması gerekiyor. Bizler hükümetten, mağdur olan tavuk üreticisine sahip çıkılmasını istiyoruz. Yoksa, çok zor günler üreticileri bekliyor''