Arkeolog Merve'nin intiharıyla ilgili üç görevli açığa alındı

Arkeolog Merve'nin intiharıyla ilgili üç görevli açığa alındı

Arkeolog Merve Kaçmış'ın mobbinge maruz kaldığı için yaşamına son verdiği iddialarına yönelik başlatılan soruşturmada, müze müdürü ve iki uzmanın açığa alındığı bildirildi.

Gaziantep'te bir müzede görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış'ın mobbinge maruz kaldığı için yaşamına son verdiği iddialarına yönelik başlatılan soruşturmada, müze müdürü ve iki uzmanın açığa alındığı bildirildi.

Zeugma Mozaik Müzesi'nde görev yapan ve izni dolayısıyla gittiği Diyarbakır'da, ağabeyinin evinde yaşamına son veren arkeolog Merve Kaçmış'ın mobbinge uğradığı iddiasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca başlatılan idari soruşturma sürdürülüyor. Soruşturma kapsamında, müze müdürü E.Ö. ile 2 uzman, görevden uzaklaştırıldı.

Gaziantep'te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi'nde 2 yıldır görevli arkeolog Merve Kaçmış, izne ayrılarak, memleketi Diyarbakır'daki ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış'ın evine gitti. Kaçmış, pazartesi günü ağabeyinin kaldığı apartmanın 8'inci katındaki dairesinde pencereden atlayarak, yaşamına son verdi.

Yakınları, Merve Kaçmış'ın, müzede kayıp tarihi eserleri zimmetine alması konusunda mobbinge maruz kaldığı için psikolojisinin bozulması sonucu intihar ettiğini öne sürdü.

Kaçmış'ın yaşamına son vermesinin ardından adli soruşturma başlatılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca da olayın araştırılması için soruşturma başlatılıp, Zeugma Mozaik Müzesi'ne müfettiş gönderildi. Müfettişlerin devam ettirdiği soruşturma kapsamında, müze müdürü E.Ö. ile 2 uzmanın görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Envanter sayımı yapılıyor

Öte yandan Merve Kaçmış'a görevden ayrılan başka personelin zimmetindeki 'Pişmiş Toprak Eserler'i zimmetine alması gerektiğinin söylendiği, Kaçmış'ın ise envanter eksikliği olduğu için eserleri zimmetine almadığı gerekçesi ile mobbinge maruz kaldığı iddia edildi.

Kaçmış'ın eksik olduğu için zimmetine almadığı iddia edilen tarihi eserlerin sayımına başlandığı öğrenildi.

DHA