Amber Heard'ün tazminatın iptali yönündeki başvurusuna ret

Amber Heard'ün tazminatın iptali yönündeki başvurusuna ret
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Virginia’daki bir mahkeme, oyuncu Amber Heard’ün, eski eşi Johnny Depp lehine verilen 10 milyon dolarlık tazminat kararının iptal edilmesi yönündeki başvurusunu reddetti.

Ünlü oyuncu Johnny Depp’in "karalama" suçlamasıyla açtığı davada 10 milyon dolar tazminat ödemeye çarptırılan Amber Heard, kararın iptal edilmesi ya da usulsüz yargılama kararı verilmesi yönünde başvuruda bulunmuştu. Sputnik'in aktardığına göre, Heard’ün avukatları, aralarında bir jüri üyesinin kimliğinin yanlış tespit edilmiş olması da dahil çeşitli gerekçeler sundu. Başvuruyu reddeden yargıç Penney Azcarate, özellikle jürinin kimliğinin yanlış tespiti konusundaki iddiaların davayla ilgisinin olmadığını, jürinin önyargılı olduğu yönündeki iddianın ise Heard tarafından kanıtlanamadığını belirtti.

Yargıç Azcarate, karar metninde, "Jüri üyesi incelendi, tüm jüri ile birlikte oturdu, tartıştı ve bir karara vardı. Mahkeme’nin elindeki tek kanıt, bu jüri üyesi ve tüm jüri üyelerinin yeminlerine, Mahkemenin talimatlarına ve emirlerine uydukları yönündedir. Bu Mahkeme, jürinin yetkili kararına bağlıdır" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Depp, Heard’ün 2018 yılında aile içi şiddet iddialarını kaleme aldığı Washington Post gazetesi yazısı nedeniyle Fairfax Country’de açtığı 50 milyon dolarlık karalama davasını kazanmıştı. Heard ise 100 milyon dolarlık bir karşı dava açmış ancak mahkeme Heard’e yalnızca 2 milyon dolar tazminat ödenmesine karar vermişti.