124'lük Elif nine sağlığını bakın neye borçlu?

Guinness Rekorlar kitabına girecek yaşta olan Adıyamanlı Elif Gürsoy, sağlıklı yaşamı ve hayata gülümsemesiyle “maşallah” dedirtiyor.124 yaşındaki Elif Gürsoy, sağlıklı yaşamın sırrının ‘ot’ ile beslenme olduğunu,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
124'lük Elif nine sağlığını bakın neye borçlu?
Guinness Rekorlar kitabına girecek yaşta olan Adıyamanlı Elif Gürsoy, sağlıklı yaşamı ve hayata gülümsemesiyle “maşallah” dedirtiyor.

124 yaşındaki Elif Gürsoy, sağlıklı yaşamın sırrının ‘ot’ ile beslenme olduğunu, kendisinin yaşamı boyunca sürekli ot (bitki), süt, yoğurt, tereyağı ve bal ile beslendiğini vurguluyor. Zihin ve beden sağlığı yerinde olan Elif Gürsoy’un sadece gözlerinde görme problemi yaşıyor.

30’lu yaşlarında Hac’a gideceği zaman kimlik çıkartan Elif Gürsoy’un kimliğinde ki doğum tarihi 00.00.1337 yazıyor. Yakınları ve akrabaları yaşının 124 olduğunu belirtirken, Elif Gürsoy, yaşının 130 olduğunu ifade ediyor.

Osmanlı dönemi ve Atatürk dönemlerini çok iyi hatırlayan Elif Gürsoy, Türkiye’nin kıtlık dönemlerini anlatırken gözleri doluyor.

Eşinin 55 yıl önce vefat ettiğini, kendisinin en büyük çocuğunun 80 yaşında öldüğünü anlatan Gürsoy, torunlarının sayısını bilmediğin söyledi.

Sağlığının sırrı ile ilgili Gürsoy, “Ben ne bulduysam yedim. Biz ot yiyerek büyüdük. Süt, yoğurt, tereyağı ve bal yedim. Her bir şeyi yiyorum, her bir şeyi içiyorum. Dişlerim yok ama yinede yiyorum. Allaha çok şükür sağlığım yerinde. Sadece gözlerim iyi görmüyor. Şimdi bütün yiyeceklerde hormon var. Bizim zamanımızda biz eker, biz yerdik. Şimdi öyle mi?” dedi.