Vatandaşın ekonomi yorumu: Dolar yükselince benzine ve her şeye zam gelmiyor mu?

Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybı sürüyor. Halk TV'nin doların yükselişi hakkında ne düşündüğünü sorduğu bir vatandaş, "Doların yükselmesinin bir zararı yok bana ne, size ne?" cevabını verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Kasım 2020 11:00

Muhabirimiz Dilan Alp sokağa çıktı ve vatandaşa ekonomik krizi sordu. Bir vatandaşın ekonomi yorumu şaşırttı. Ekonomik kriz olmadığını söyleyen vatandaşa göre işsizlik de yok. 

Vatandaşın verdiği yanıtlar şöyle:

Doların yükselmesi ne anlama geliyor?

Yükselsin, ne olacak ki? Bir zararı yok ki? Bana ne, size ne? Ekmek buluyoruz, su buluyoruz, benzin buluyoruz. Biz dolar iki lirayken benzin bulamadık, yağ bulamadık. Siz bunları bilmiyorsunuz. Bugün araba almaya gidene dört ay sıra veriyorlar. Para var işte, mal kalmamış. Dolar yükselmiş, bana ne ya? Dolar yükselince benzine ve her şeye zam gelmiyor mu? Ama adam araba almaya çalışıyor. Bu zammı görmüyorlar mı?

Geçim sıkıntısı yok mu sizce?

Ben inanmıyorum. Göstersene yamalı bir ayakkabı. İşsizlik yok, çalışmak istemiyorlar. Çok para kazanıp az çalışmak istiyorlar. Ya da emekli anne ve babalarına sırtlarını dayamışlar. Ça-lış-mı-yor-lar. İşe gitmiyorlar. Vitrinlerde eleman aranıyor ilanlarını görüyorum ben. Bir yerde 6 ay "eleman aranıyor"  ilanını gördüm. Dayanamayıp sordum iş yeri sahibine. Başvuranların asgari ücret ve sigortayı beğenmediği için eleman bulamadığını söyledi.

Açlık sınırı 3 bin liraya dayandı, asgari ücreti geçti bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Benim aklım o hesaplara ermez. Ben gördüğüme bakarım. Ben 80 yaşındayım. Ben sokakta yürüyenlerin parası var mı, yok mu yürüyüşünden anlıyorum. Ne aç, ne açık, ne işsiz var. Çalışmak istemiyorlar.