Vatandaş ucuz ekmekle karnını doyuruyor: Hiç bu kadar talep olmamıştı

Vatandaş ucuz ekmekle karnını doyuruyor: Hiç bu kadar talep olmamıştı

Halk Ekmek büfelerinin önündeki kuyruklar gün geçtikçe uzuyor. Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, son 10 yılın en yüksek talebinin olduğunu söyledi.

İstanbul’da Halk Ekmek tartışması sürüyor. Vatandaşın ucuz ekmek alması için artırılmak istenen büfelere AKP grubundan engel gelmişti. AKP’nin işi yokuşa sürmesi nedeniyle İBB, 40 mobil büfe ile halka ucuz ekmek götürme kararı aldı. Bu esnada İBB Meclisi’nden 142 yeni ekmek büfesi onayı alındı ve yasal süreç bekleniyor.

Ancak Halk Ekmek kuyrukları gün geçtikte uzuyor. Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, son 10 yılın en yüksek talebinin olduğunu söyleyerek “Mahalleli kendi mahallesindeki fırından 2 liraya ekmek almak yerine 5 kilometre yürüyüp karşı mahalledeki Halk Ekmek büfesinden 1 liraya ekmek alıyor” ifadelerini kullandı.

Günde sekiz ekmek alan bir ailenin, Halk Ekmek’ten alması hâlinde tasarrufunun 240 lira olduğunu belirten Nama, “Bu da dar gelirli için bir elektrik faturası, doğalgaz faturasıdır” diye konuştu.

Nama, iki buçuk ay öncesinde günlük 800-900 bin bandında ekmek üretimleri olduğunu ancak şimdi bu üretimin 1,4 milyona yükseldiğini ve 2-2,5 milyon aralığına çıkacağını ifade etti.

Sözcü'de yer alan habere göre Esenler mobil büfedeki İHE personeli Yusuf İşleyen ise “Dün 850, bugün 935 satıldı. İlk günler 300-500 sattık. Gittikçe 900’lere çıktı. Bugün ekmek tükendi. Yukardaki ekmek kulübesinde 200-300 metre kuyruk var diyorlar. Vatandaş da buraya geliyor” bilgilendirmesinde bulundu