Türkiye'ye kaçan İranlı gazetecinin iade süreci başladı: IFJ'den çağrı

Türkiye'ye kaçan İranlı gazetecinin iade süreci başladı: IFJ'den çağrı

İran'dan Türkiye'ye kaçan ve Türkiye'de tutuklanan gazeteci Mohammed Mosaed'in iade süreci başladı.

Gazeteci Mohammad Mosaed İran'da katıldığı eylemler nedeniyle yargılandı ve 4 yıl 9 ay hapis cezası aldı ve gazetecilik faaliyetleri 2 yıl süre ile askıya alındı. Bununla da kalmayıp “üçüncü şahıslara bilgi sızdırarak ulusal güvenliği tehdit” ve “hükümete karşı propanga faaliyetlerinde bulunma” suçlamaları ile her türlü iletişim aracına erişimini engelledi. Tüm bunların ardından Türkiye'ye kaçan Mosaed'in İran'a iade edilme tehlikesi bulunuyor. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) konuyla alakalı Türkiye'ye bir çağrı yaparak "Gazeteci korumaya alınsın" çağrısını yaptı. 

Türkiye'de tutuklandı

İranlı gazeteci Mohammed Mosaed, Türkiye'ye kaçtıktan sonra 17 Ocak'ta Van'da tutuklandı. Tutuklanmasının ardından hastalıklar yaşayan Mosaed hastaneye kaldırıldı ve İran'a iade süreci başladı. 

IFJ'den çağrı

IFJ'den Türkiye'ye bir çağrı yapıldı ve şöyle denildi:  “Meslektaşımız Mosaed sadece işini yaptı. Ona karşı yapılan suçlamalar son derece yetersiz buluyoruz. Türkiye Mosaed’i iade etmeyi reddetmeli ve güvenliğini sağlamalıdır. Ayrıca İran otoritelerine de hem Mosaed’e karşı suçlamaların düşmesi hem de gazetecilere karşı yapılan işkencelerin durdurulması çağrısı yapıyoruz.”

İlk tutuklama 2019'da

Ekonomi ve yolsuzluk üzerine çalışan gazeteci Mosaed, ilk olarak Kasım 2019'da tutuklandı. İran'da uygulanan internet karartmalarını delerek tweet atan Mosaed tutuklanmıştı.