Sümela Manastırı ziyaretçilerinin üzerine taş düştü

Sümela Manastırı'nı ziyaret etmek için ulaşımın sağlandığı patika yoldan ilerleyen ziyaretçilerin üzerine yamaçtan kopan taşlar düştü. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

Trabzon'un Maçka ilçesinde dün tarihi Sümela Manastırı'na gitmek isteyenler ulaşımın sağlandığı patika yolda yürüyordu. Bu yoldan ilerleyen Diyarbakır'dan gelen Emine Doster ve Ayşe Dursun, sarp arazide yaya ulaşımının sağlandığı yolda yürürken yamaçtan kopan taşların isabet etmesiyle yaralandı. Yaralılar, ihbarla bölgeye gelen sağlık görevlilerinin ilk müdahalesinin ardından sedyeyle yola taşındı. Ambulansla hastaneye kaldırılan yaralılar, tedaviye alındı.

sumela-manastirina-gidilen-patikada-tas-dustu-2-yarali-8950-dhaphoto8.jpg

Sümela Manastırı

Yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk arasında 'Meryem Ana' adıyla da biliniyor. Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre, 13'üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor. Restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi yürütülen ve kaya düşmesi tehlikesine karşı yamaçları çelik ağlarla örülen manastır, 6 yıl aradan sonra tüm alanlarıyla 1 Mayıs'ta ziyarete açılmıştı.

Kaynak:DHA