Şebeke Suyu Temiz Akmıyor Kebanlılar Su İçemiyor!

Elazığ'ın Keban ilçesinde yaşayan vatandaşlar, içme suyunun temiz olmadığını ileri sürdü. Arıtma tesisinin olmadığını belirten vatandaşlar belediyeye tepki gösterdi.

Elazığ’ın Keban ilçesinde yaşayan vatandaşlar, arıtma tesisinin olmaması nedeniyle musluk suyunu içemediklerinden yakındı.

"İÇİLEBİLECEK BİR SU DEĞİL"

Kebanlı Murat Şimşek, şunları söyledi:

"Kesinlikle içilecek bir su değil. Mecbur kalıyoruz bazen ama kesinlikle içilecek gibi değil. Akşam suyu kaba koyun, sabah sapsarı oluyor. Bazen sözde ilaçlama falan yapıyorlar, böyle mil gibi değişik renk alıyor. Hiçbir şekilde içilecek bir su değil ama mecbur kalan içiyor, durumu olmayan. Çünkü su da pahalı. Her gün su alıp içmeye kalksa bir aile, aylık bin, bin 500 lira su parası veriyoruz. Burada artıma tesisi aslında yok. Küçük depo gibi bir şey yapmışlar, etrafını tel örgü gibi bir demirle çevirmişler. Geçen yıl ya da evvelsi yıl içinde köpek ölüsü bile çıktı. Arıtma tesisi diye bir şey diyemezsin. Su direkt gölden geliyor. Gölden balığın şunun bunun pisliği varsa, insan pisliği bile, direkt geliyor. Arıtma tesisi diye bir şey görmedim, duymadım. Her sene birileri şikayetçi oluyor, birileri haber yapıyor ama sonuçlanan bir şey yok. Bu da kimin, belediyenin suçu. 10- 15 senedir kendileri burada başkanlık yapıyor. Bir su deposunu da yapamıyorsa artık ne diyeyim ben mi yapayım? Yavaş yavaş ölümler, hastalıklar olacak. Keban’da ölümler de hastalıklar da arttı. Gidişat iyi değil."

"KİMSE SAHİP ÇIKMIYOR, SULARIMIZ MİKROPLU"

İlçe sakinlerinden Latif Aslan, ilçeye gelen suların temiz olmadığını, barajdaki suyun mahalle arasındaki havuzda biriktirilerek hiçbir işlemden geçmeden ilçeye verildiğini ileri sürdü. Aslan, "Mahalledeki çeşmede yarım saat gidip suyu doldurup eve götürelim ki su içelim. Arıtma tesisi yok olsaydı temiz olurdu sular kimse sahip çıkmıyor. Belediye başkanı yapsın" dedi.

Mustafa Yüksel isimli vatandaş ise "Akan suya güvenmiyoruz. Yıllardır bu sorunumuz çözülmedi. Burada suyumuz baraj gölünden geliyor. Tüm pislikler de hep göle geliyor. Gölden de ilçeye geliyor. Eskiden beri biz arıtma tesisi görmedik. Yukarıda bir havuz var. Oradan su geliyor. Şimdi doğal su geliyor ilçedeki çeşmelerden. Biz onu içiyoruz. Ona da diyorlar domuzlar gidip karıştırıyor. Onu içmeye de korkuyoruz" diye konuştu.

Kaynak:ANKA