RTÜK'ten Taş Kağıt Makas Dizisine Soruşturma!

RTÜK'ten Taş Kağıt Makas Dizisine Soruşturma!
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yayın hayatına yeni başlayan 'Taş Kağıt Makas' adlı dizi hakkında inceleme başlattı. RTÜK Başbakanı Ebubekir Şahin, sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Kanal D'nin yeni dizisi 'Taş Kağıt Makas' 2. bölümden tepki çeken bir sahneye imza attı.

RTÜK'ten Taş Kağıt Makas dizisi için inceleme - Medya Haberleri

Oyuncu kadrosu arasında Ekin Koç, Serra Arıtürk, Ozan Güven gibi isimler yer alan dizinin 2. bölümündekki bir sahnede, Burak Yörük'ün hayat verdiği Fecir Emirkıran'ın bir kadına aşağılayıcı hareketler yaptırması olay oldu.

Taş Kağıt Makas dizisine 'köpek' sahnesi için inceleme!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) Kanal D'de yayımlanan "Taş Kağıt Makas" adlı dizi hakkında yayın ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle inceleme başlatıldı.

Dizinin bir sahnesinde 4 kadın sıraya dizildi ve kadınlara 'köpek gibi içki içmesi' söylendi. Tepkilere neden olan sahnede, Burak Yörük'ün hayat verdiği Fecir karakteri, kadın karaktere "Köpek gibi havla!" diye bağırıyor ve sonra "Köpek gibi iç!" diyerek zorla alkol içiriyor.

ELEŞTİRİ YAĞDI

ELEŞTİRİ YAĞDI

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda dizinin senaristleri ve yapımcıları eleştirildi.

Sosyal medyada; 'Kadınlar Günü'nden önce böyle bir sahne yayınlanması çok aşağılayıcı', 'Kadın düşmanı bir sahne', 'Asla kabul edilemez' gibi yorumlar yapıldı.

RTÜK HAREKETE GEÇTİ

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kadın istismarı içeren ve kadınları aşağılayan yapımları incelediklerini belirtti.

2.jpeg

Kadınlar ve çocukların "kırmızı çizgileri" olduğunu, bunun üzerinde hassasiyetle durmaya devam edeceklerini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Tartışmalı sahneler içeren diziye karşı hem vatandaşlarımızın hem de duyarlı STK'lerimizin tepkilerini biliyor ve hassasiyetle takip ediyoruz. Yayına başladığı andan itibaren yayın ilkelerini ihlal ettiği değerlendirilen sahnelerin bulunduğu dizi hakkında gerekli incelemeyi başlatmış bulunmaktayız. Hiçbir zaman kadını aşağılayıp meta olarak görülmesine neden olan ve kadın istismarı içeren yapımlara izin vermedik, vermeyeceğiz."

4-001.webp

Kaynak:AA

Etiketler :