Patates dağıtımında izdihama soruşturma

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından çiftçiden alımı yapılan patatesler Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılırken izdiham yaşanmış, çekilen görüntüler tepkilere neden olmuştu.

Eyyübiye Kaymakamlığı'ndan konu ile ilgili "Görevli personel hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır" açıklaması yapıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından çiftçiden alımı yapılan patatesler Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılırken izdiham yaşanmış, çekilen görüntüler tepkilere neden olmuştu. Eyyübiye Kaymakamlığı'ndan konu ile ilgili "Görevli personel hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır" açıklaması yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından çiftçiden alımı yapılan patates ve soğanlar ihiyaç sahiplerine dağıtılmaya başlandı. Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patateslere halkın yoğun ilgisi oldu ve izdiham görüntüleri kaydedildi. Bunun üzerine Eyyübiye Kaymakamlığı, internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, dört tır malzemenin üçünün problemsiz bir şekilde dağıtımının gerçekleştirildiğine, kalan son tırdaki malzemenin oluşan kalabalık nedeniyle programlı bir şekilde dağıtılamadığına ve istenmeyen görüntülerin çıktığına dikkat çekildi. Açıklama şöyle:

"GÖREVLİ PERSONEL HAKKINDA GEREKLİ İNCELEME BAŞLATILMIŞTIR"

"Tarım ve Orman Bakanlığının 08.04.2021 tarihli ve 396932 sayılı yazısı ile üreticilerin elindeki arz fazlası patates ve kuru soğanların Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından satın alınarak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ihtiyaç sahibi hanelere ücretsiz olarak dağıtılması işi kapsamında, ilçemize şimdiye kadar gelen yüzlerce ton ürün, 12.000 aileye evlerinde teslim edilerek sorunsuz bir şekilde dağıtılmıştır.

Olay günü de vakfımız personelince teslim alınan dört tır malzemenin üçü yine problemsiz bir şekilde dağıtımı gerçekleştirilmiş, kalan son tırdaki malzeme de kapıda teslim dağıtımı yapılmak üzere pikaplara yüklenirken, bir anda oluşan kalabalık nedeniyle dağıtım programı tam olarak uygulanamamış ve söz konusu istenmeyen görüntüler oluşmuştur.  

Konu ile ilgili görevli personel hakkında gerekli inceleme başlatılmış olup, gelen yardımların, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine teslimi şeklinde dağıtımı, büyük bir özen ve dikkatle devam edecektir."