İstanbul'da coronavirüs salgınında hayatını kaybedenler için mezarlıklar belirlendi

Bilim Kurulu, ilgili bakanlıklar ve Diyanet’in ortak kararları ile birlikte İstanbul'da coronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin defnedileceği mezarlıklar belli oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mart 2020 08:25
İstanbul'da coronavirüs salgınında hayatını kaybedenler için mezarlıklar belirlendi

İstanbul'da coronavirüsten ölenler Beykoz ve Kilyos’taki mezarlıklara defnedilecek.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre, cenaze sahipleri isterlerse, cenazelerini, 6 ay ya da 1 yıl sonra aile mezarlığına nakledebilecek.

Toprağa geçmez

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, coronavirüsten ölenlerin defin işlemleriyle ilgili Hürriyet’e şunları söyledi: “Ölüden bulaşma riski yok. Virüsün toprağa, oradan bitkiye, oradan da insana bulaşma gibi bir yolu yok. Virüsü hayatta kalanlar bulaştırıyor. Coronavirüsten ölenlere normal defin işlemi yapılıyor. Cenaze ile temas edenlerin bütün önlemleri almaları, cenaze sahiplerinin de taziye ortamları yaratmamaları gerekiyor. Asıl bulaş yolu cenaze namazındaki kalabalıklar.

Cenazeyi yıkayanlara uyarı 

Ancak cenazeyi yıkayan kişinin maske, gözlük, eldiven ve önlük takması lazım. Kefenleyip mezara koyduktan sonra etrafa virüs bulaşması söz konusu değil. Tabuttan su sızıyorsa, buna dokunmak, elini yüzüne götürmek tehlikeli. Yani cenazeyle temas eden kişi tüm önlemleri alırsa, cenazeyi gömen kişilerin koruyucu tedbirleri varsa, tabutla da kefenle de gömebilir. Toprakla örttükten sonra bir problem kalmıyor.”

Bu arada Çekmeköy Yukarı Baklacı mevkiinde bulunan ormanlık alan içerisine belediye ekipleri yeni mezar yerleri açtı. Çekmeköy ve Beykoz sınırları içerisinde kalan bu bölgede coronavirüsten ölenlerin gömülmesine mahalle sakinleri tepki gösterdi. Çevik Kuvvet ekipleri gelerek kalabalığı dağıttı.