Gri pasaportla gidenler: Bizi yüksek IQ'lu diye tanıttılar
Ekleme: | Güncelleme: 24.04.2021 12:44

Gri pasaportla gidenler: Bizi yüksek IQ'lu diye tanıttılar

Gri pasaportla Almanya'ya gidip geri dönmeyenler, kendilerine yardımcı olan kişilerin Alman polisine, "Okullarında birinci ve başarılı, yüksek IQ'lu öğrenciler" diye tanıtıldıklarını söyledi.

Türkiye'nin çeşitli belediyelerinden Avrupa'ya gri pasaportla gidenlerin ülkeye dönmemesine dair tartışmalar devam ederken, bu yolla Almanya'ya gidenler Alman polisini 'nasıl atlattıklarını' anlattı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, meslek eğitimi için Almanya'ya gitmek istediklerini, ancak vize alamadıklarını söyleyen kişiler, şunları kaydetti:

"Bunun üzerine bizimkiler başka çözüm yolu önerdiler. Bizle ilgilenen kişiyi, Vali Yardımcısı ve bölge dernek başkanı çağırdı. 'Bu çocukları başka şekilde gönderebiliriz' demişler. İlk kafile zamanı, FETÖ'nün yuvalandığı dönemdi. Bizden kişi başı 1000-1500 euro pasaport parası aldılar. Üç hafta sonra da gri pasaportlar hazırdı.

'Ödül olarak bu pasaportların verildiği anlatıldı'

Gaziantep Havaalanı'na geldik. Herkeste diplomatik pasaport. Hemen uçağa alındık.  Heyecanlıydık. İş garantisi de verilmişti. Frankfurt Havaalanı'na indik. Hiçbirimiz dil bilmiyorduk. Uçağın kapısına iki polis geldi. Birimiz, ikimiz, üçümüz geçince, polisler birbirine baktı. Bize yardımcı olan biri vardı. Ona Alman polisi 'Bu kadar genç diplomat olamaz. Nasıl gri pasaportları var?' diye sordu. O da bizim Türkiye tarafından ödüllendirilen, okullarında birinci ve başarılı, yüksek IQ'lu öğrenciler olduğumuzu söyledi. Ödül olarak, bu pasaportların verildiği anlatıldı. Hepimiz geçtik."

 

 

Türkiye