Boğaziçi eylemleri 100'üncü gününde: Yaşasın Boğaziçi direnişimiz!

Boğaziçi öğrencileri ve akademisyenlerinin 'atanmış rektör' Melih Bulu'ya karşı başlattıkları tepki eylemleri 100 günü geride bıraktı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Prof. Dr. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanması sonrası başlayan protestolar, 100. gününe girdi. Güney Kampüs'te bir araya gelen akademisyenler, öğrenciler ve mezunlar bir kez daha rektörün istifasını istedi. Etkinlikte, "Kayyum rektör istemiyoruz", "Melih Bulu rektörümüz değildir" sloganları atıldı. 

2 Ocak tarihinde Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun atanmasıyla beraber başlayan protestolarda 100'üncü gün geride kaldı. 100 günlük süre içerisinde her gün bir araya gelen öğrenci ve akademisyenler "Atanmış değil seçilmiş rektör" söylemini sürdürdü. Kayyum atamasını protesto etmek için üniversitede ve Kadıköy'de toplanan öğrencilere polis çok sert müdahalelerde bulunmuş bazı öğrencilere ev hapsi verilmişti. 

LGBTİ+ların özellikle hedef alındığı eylemlerde, üniversitede düzenlenen sergide Kabe fotoğrafı üzerinde LGBTİ+ bayrağı ve Şahmeran figürünün bulunması sebebiyle 4 öğrenci gözaltına alınmış iki öğrenci tutuklanmıştı. 

Kadıköy'de yapılan protestolarda da birçok öğrenci tutuklanmıştı. 2 Nisan tarihinde ise bütün öğrenciler serbest bırakıldı.