Türkiye asgari ücrette Avrupa’da sondan ikinci

Türkiye asgari ücrette Avrupa’da sondan ikinci
CHP'li Veli Ağbaba açıkladığı raporda en az 6,2 milyon kişinin gelir kaybına uğradığını ve 1,9 milyon kişinin gelirinin 1168 liraya düştüğünü kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında “Pandeminin 5. Ayında emek ve çalışma yaşamı” başlıklı raporu açıkladı. Raporda, 6,2 milyon kişinin gelir kaybına uğradığını, Türkiye'nin bir taraftan yoksullaşırken bir taraftan 1 milyon TL ve üzeri para olanların sayısının 32 bin 232 kişi artarak toplam 268 bin 602 kişiye ulaştığı belirtildi. Ayrıca 1,9 milyon kişinin gelirinin ise mini istihdam pakedi ile 1168 liraya düştüğü kaydedildi.

Devletin ücretsiz izne gönderilen işçiye aylık 1168 TL, çalışana en düşük 1752 TL olan kısa çalışma ödeneğini, ve işsize en düşük 1177 TL olan işsizlik ödeneğini ödemediği de raporda yer aldı.

Çarklar döndü, Covid-19 sebepli iş cinayetleri arttı

Salgın döneminde ‘evde kal’ çağrılarının işçiler için geçerli olmadığı vurgulanarak, en az 178 işçinin çalışırken Covid-19 nedeni ile yaşamını yitirdiği açıklandı. Bunun yanında TÜİK’in açıkladığı iş gücü verilerinde sadece son dört hafta içinde iş arayanların işsiz sayıldığı kaydedilirken salgın nedeniyle iş arama eğiliminde olmayanlar da işsiz sayılmadığı öğrenildi.

İşsizlik sigorta fonu işverene destek fonu oldu

İşsizler için kurulmuş olan işsizlik sigorta fonunun işsizlerden çok işverenlere yaradığı belirtilen raporda Ocak-Haziran ayları arasında 970 bin kişi işsizlik ödeneğine başvururken sadece 339 bin işçinin işsizlik ödeneğinden yararlanabilme imkanı bulduğu, işverenlere ise son 7 ayda toplamda 14,1 milyar para aktarıldığı açıklandı. 

Türkiye asgari ücrette Avrupa'da sondan ikinci

Türkiye’nin asgari ücrette Avrupa’da sondan 2. sıraya gerilediği kaydedilirken ilk vakanın görüldüğü 11 Mart gününde dolar kuru 6,22 TL iken Ağustos ayında dolar 7,32 TL’ye kadar yükseldiği bildirildi. Asgari ücretin 11 Mart günü 331 Euro’ya denk gelirken 13 Ağustos günü 268 Euro’ya gerilediği, asgari ücrette Türkiye’nin Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan ve Arnavutluk’un önünde sondan dördüncü sırada yer aldığı belirtildi.

Esnafa destek verilmezse sosyal patlama yaşanabilir

Esnafların geçinemediğini, açlıkla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden rapor, devletin esnaf ve sanatkarlara destek vermezse büyük toplumsal patlamayla karşı karşıya kalınacağını kaydetti.

Etiketler :