Türk Yoğun Bakım Derneği Genel Başkanı Cinel'den kritik uyarı: Biz artık dolduk

Türk Yoğun Bakım Derneği Genel Başkanı İsmail Cinel, yoğun bakımların alarm verdiğinin altını çizdi. Koronavirüs teşhisi konmayan hastaların da tehdit altında olduğunu ifade etti.

Türk Yoğun Bakım Derneği Genel Başkanı İsmail Cinel, Halk TV'ye konuştu. Cinel, yoğun bakımlardaki doluluk oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. "Yüzde 75 doluluk demek yoğun bakımlarının tamamı dolu demek" diyen Cinel, koronavirüs teşhisi konmayan hastaların büyük risk altında olduğunu söyledi. "Herkes bir adım geri çekilsin, lütfen bu hafta arabanızı daha yavaş kullanın. Trafik kazası geçirirseniz yoğun bakım bulursunuz ama beklemek zorunda kalırsınız. Yoğun bakımın tecrübeli hemşiresi tecrübeli hekimi artık doymuş durumda" dedi.

"Bu hastalığın iki tedavisi var"

Alınan tedbirlerin kısıtlamaların yanı sıra vatandaşa büyük pay düştüğünü ifade eden Cinel "Koronavirüslü hastalar haricinde de yoğun bakımda tedavi altına alınması gereken hastalar için yer olmalı. Erişkin hasta yoğun bakımları açısından da yoğun bakımlar da yan branşlara ayrılmış durumda. Kovid olanlarla olmayanlar aynı yerde yatırılamaz. Böyle olunca yoğun bakımda görev alan sağlık çalışanlarının yükü çok fazla oluyor. Ağır hasta sayısındaki artış direkt yoğun bakıma yansıyor. Bu hastalığın bir organizasyonel tedavisi var bir tıbbi tedavisi var. Biz yoğun bakımda elimizden geleni yapıyoruz ama Mart sonu Nisan başı getirilen yasaklara geri dönülmeli." şeklinde konuştu.

"Tedbirlerin etkisi en az 15 gün sonra yansıyacak"

İsmail Cinel ağır hasta sayısının zirve yaptığını söyleyerek şöyle konuştu. "Frene basıldıktan en az 15 gün sonra bunun yansımalarını yoğun bakımlarda göreceğiz. Ağır hasta sayısının zirve yaptığını sonra azaldığını gördüğümüz zaman ancak diken üstünde olmayacağımız zaman olacak. Şu an diken üstündeyiz. Tedbirlerin etkisi en az 15 gün belki daha uzun sürede yansıyacak."

Hastalığı asemptomatik atlatan çok fazla insan olduğunu söyleyen Cinel, kısıtlamaların yeterli olmayacağını belirtti. "Kısıtlamalar başladı ama bunu bizim yurttaşlık bilinci içinde içimizde hissetmemiz lazım. Şu anda asemptomatik taşıyıcılar mevcut. Yurttaşlık bilinci demek kendimizi bundan korumak demek. Sosyal izolasyona kendimiz katkı yapmamız lazım. Bu hastalığı şiddetli geçirenlerin çok ciddi oranda yoğun bakım ihtiyacı oluyor. Yoğun bakıma düşen hastaların organ fonksiyonları bozuluyor. Yoğun bakımın tecrübeli hekimi hemşiresi doymuş vaziyette. Teknolojiyle onları bir anda tecrübeli yapamazsınız. Bu yüzden yoğun bakımdaki sağlık çalışanlarının yükünün hafifletilmesi gerekiyor. Tükeniyoruz." dedi.

"Mart ve Nisan'da gösterilen bütünlük yok"

Cinel, daha sıkı tedbirler alınması gerekirken gevşeme gösterildiğinin ve bunun yoğun bakımlara çok ciddi yansıdığını söyledi. "İstanbul Mart ve Nisan’da başarılı bir sınav verdi. Seferberlik halinde sağlık çalışanlarına saygı vardı. Herkes ne ihtiyacınız var diye soruyordu. Bugün mart ve nisan başındaki bütünlüğü göremiyoruz. İstediğimiz kadar yatak sayısını arttıralım bu işin organizasyonel tedavisi bize yardım etmezse sosyal izolasyon uygulanmazsa bizim işimiz zor. Pandeminin çözümünün ana tedavisi sahadadır." dedi.

Gündem