TTB'den bir uyarı daha: Bir önlem alınmazsa çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız

TTB'den bir uyarı daha: Bir önlem alınmazsa çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız

Normalleşme ile birlikte bir günde vakaların yüzde 20 artmasının ardından açıklama yapan TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Bu koşullar devam ederse ve bir önlem alınmazsa çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız" dedi.

Türk Tabipleri Birliği  Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, vaka artışı nedeniyle önlem alınması gereken bir süreçte normalleşme adımlarının atılmasının doğru olmadığını vurguladı. Vaka sayılarında son haftalarda ciddi bir yükselme eğiliminin olduğuna işaret eden Fincancı, “Özellikle de test sayısındaki düşüşle beraber vaka sayılarının tam tersi oranda arttığını gördük. Bu koşullar devam ederse ve bir önlem alınmazsa çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız” uyarısında bulundu.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, TTB Başkanı Fincancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bütün zorunlu üretimleri durdurarak tam kapanma önerdik ama uygulamadılar. Yeni normalleşme açıklaması da tümüyle ekonomik kaygılara dayanıyor aslında. Ayrıca, test sayısının da hâlâ çok düşük olduğunu söylemek gerekiyor. Görüyoruz ki temaslılar bildirilmiyor ve Sağlık Bakanlığı da olası temaslıları değerlendirerek kaynağa yönelik tarama gerçekleştirme konusunda yetersiz.”