Tekstil Üreticileri : Destek paketi açıklandı, ama biz alamıyoruz

Denizlili tekstil üreticileri, gelen zamlar yüzünden sıkıntılarını CHP Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’ya anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mayıs 2021 12:05
Tekstil Üreticileri : Destek paketi açıklandı, ama biz alamıyoruz

Sigorta ve vergi borçları olması nedeniyle 30 bin lira krediden de yararlanamadıklarını belirten tekstil çalışanları “Destek paketleri açıklandı ama biz alamıyoruz. Şartları yerine getirsem ben zaten desteğe neden ihtiyaç duyayım" dedi. 

CHP’li Karaca Denizli’de tekstil üretim atölyesini ziyaret etti. Atölye sahibi; esnafa verilen ekonomik destek paketlerinden yararlanamadıklarını, art arda gelen zamlar nedeniyle, sıkıntı yaşadıklarını belirten atölye sahibi, “Haftalık zam yiyoruz. Geçen 2 ayda 4 gün art arda ipliğe zam yedim. Aynı gün 9 siparişim iptal oldu. Burası harıl harıl çalışan bir yerdi. Kazakistan’a, Kırgızistan’a mal gönderiyordum artık almayacağız diyorlar” dedi.

Yapılan zamlar nedeniyle, ürünlerinde fiyat belirleyemediğini söyleyen tekstil sahibi, “Geçen yıl işe başladığımda bobinin tanesi 6 liraydı, 1 yılda 9 lira oldu. Ama ben 1 senede o kadar zam yapamadım. Artık zam yemek istemiyorum. Elektrik ilk başladığımda 200 lira öderken şu anda 450 liradan aşağı ödemiyorum” dedi.

'Teşvik İstiyoruz'

Sigorta ve vergi borçları olması nedeniyle 30 bin lira krediden de yararlanamadıklarını belirten tekstil çalışanları “Ayakta kalabilmem için teşvik almamız gerekiyor. Destek paketleri açıklandı ama biz alamıyoruz. Şartları yerine getirsem ben zaten desteğe neden ihtiyaç duyayım. Borçlarım var, sigortamı ödeyemiyorum. Şartname koyduktan sonra 75 bin lira destekten kurumlara borcumuzu bari kesip kalanını verselerdi ona da razıyız. Zaten 75 bin lira olsa biz neden kredi alalım” diyerek SGK, Maliye borçları olan esnafın sorunlarına dikkat çekti, tekstil için teşvik verilmesinin şart olduğunu ifade etti.

"Simit peynir de yiyemiyor'

Desteklerin yetersizliğinin konuşulduğu ziyarette yaptığı hesabı paylaşan Gülizar Biçer Karaca “Devlet 5 bin lira verirse günlük 10 lira 95 kuruş düşüyor. 4 kişilik aile bir simit peynir yese ve bir bardak çay içse o para yetmiyor, öğle ve akşam yemekleri yok. 3 bin lira alanlara düşen ise günlük 8 lira 75 kuruş yapıyor, simit peyniri de yiyemiyor.” dedi.