TCMB hamlesinden sonra dolardan bir rekor daha

TCMB hamlesinden sonra dolardan bir rekor daha

Dolar/TL kuru, sabah saatlerinde 8.3850 ile yeni tarihi zirvesini gördü. Daha sonra gevşeyen parite, 8.35 düzeylerine kadar geriledi. Piyasaların kapanmasına yakın 8.4418 TL seviyesini görerek gün içindeki rekorunu yeniledi.

Para Politikası Kurulu Kararları'nda faizinin sabit tutulması kararından itibaren süren dolar yükselişi devam ediyor. Toplantıdan önce 8 liranın altında işlem göre dolar kısa sürede, YEP ile açıklanan 2023 dolar hedefinin (8.02) de üzerine çıktı ve 8.38 ile yeni rekorunu kırdı. Piyasaların kapanmasına yakın 8.4418 TL seviyesini görerek gün içindeki rekorunu yeniledi. 

Merkez Bankası, sabah saatlerinde yaptığı açıklamayla likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımları çerçevesinde yarından itibaren Bankalararası Para Piyasası'nda bankaların borç alabilme limitlerinin sıfırlandığını açıkladı.

TCMB ayrıca, Açık Piyasa İşlemleri kapsamında lira cinsi kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemlerinin durdurulduğunu ifade etti.

TCBM, bu adımlarla piyasadaki lira likiditesini azaltarak, değer kaybının önüne geçmeyi hedefliyor.

Euroda da yükseliş sürüyor. 9.8368 TL ile Türk lirası karşısında kendi rekorunu kıran euro şu dakikalarda 9.81-9.82 TL bandında dalgalanıyor; sterlin ise 10.9221 TL rekor kırdı.

Ekonomi